Aktivt företag
Nordsunda AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Driva Hem för Vård och Boende (HVB). Konsultstödda familjehem. Familjehemsvård.
- Registrerat
- 28 september 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 87991 Heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östra Rådhusgatan 6
- Postnummer & ort
- 90326 UMEÅ
- Registrerat namn
- Nordsunda ABReg 2015-09-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
16,5 mkr
▼ 2,6 %Årets resultat
2,8 mkr
▼ 23,6 %Tillgångar
10,7 mkr
▼ 8,9 %Eget kapital
6,8 mkr
▼ 12,7 %Soliditet
78,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
8,0 mkr
▼ 22,6 %Totala skulder
1,9 mkr
▼ 11,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 16 452 017 | 16 896 991 | 16 732 328 | 8 883 534 | 7 989 444 |
| Övriga externa kostnader | 1 030 702 | 846 779 | 714 088 | - | 306 466 |
| Personalkostnader | 11 788 164 | 11 579 776 | 10 788 917 | - | 5 131 201 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 485 951 | 4 470 436 | 5 226 834 | - | 2 563 574 |
| Resultat e. fin. poster | 3 743 956 | 4 651 438 | 5 231 622 | 2 004 975 | 2 563 405 |
| Resultat före skatt | 3 563 016 | 4 651 438 | 3 917 619 | - | 2 563 405 |
| Årets resultat | 2 810 303 | 3 679 131 | 3 105 565 | - | 2 033 524 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 588 800 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 10 148 914 | 11 789 157 | 10 065 987 | - | 4 070 223 |
| Kassa & bank | 8 040 533 | 10 391 287 | 8 593 462 | - | 3 287 205 |
| Summa tillgångar | 10 737 714 | 11 789 157 | 10 065 987 | - | 4 070 223 |
| Eget kapital | 6 788 437 | 7 778 134 | 6 599 003 | - | 2 805 645 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 949 277 | 2 191 963 | 1 647 924 | - | 1 264 578 |
| Soliditet (%) | 78,0 % | 78,2 % | 79,9 % | 78,6 % | 68,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 2,6 % jämfört med 2023, till 16,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,8 mkr, en nettomarginal på 17,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 78,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem (SNI 87991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+19,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
41,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,3 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-02-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 090 Umeå Holding ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 2 Per Holding ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 2125 Medical ABAB