Aktivt företag
Norra Ytterviks Entreprenad AB
Översikt
Utför maskingrävningar, rivning samt personaluthyrning.
- Registrerat
- 1 juni 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 43110 Rivning av hus och byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norra Yttervik 139
- Postnummer & ort
- 93191 SKELLEFTEÅ
- Registrerat namn
- Norra Ytterviks Entreprenad ABReg 2016-06-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
3,8 mkr
▼ 25,8 %Årets resultat
119 tkr
▼ 74,6 %Tillgångar
5,7 mkr
▼ 17,8 %Eget kapital
2,4 mkr
▲ 5,1 %Soliditet
68,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
273 tkr
▼ 78,5 %Totala skulder
1,5 mkr
▼ 51,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 790 145 | 5 106 112 | 5 948 430 | 9 512 000 | 11 480 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 913 886 | 2 870 824 | 3 097 708 | - | - |
| Personalkostnader | 1 116 247 | 1 172 643 | 1 429 407 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 367 732 | 724 257 | 274 128 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 329 702 | 588 200 | 41 510 | 1 009 000 | 2 062 000 |
| Resultat före skatt | 149 702 | 588 200 | 163 510 | - | - |
| Årets resultat | 118 903 | 467 231 | 163 414 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 717 147 | 4 528 990 | 6 077 285 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 021 795 | 2 450 062 | 2 921 428 | - | - |
| Kassa & bank | 273 218 | 1 271 349 | 1 336 678 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 738 942 | 6 979 052 | 8 998 713 | - | - |
| Eget kapital | 2 442 971 | 2 324 068 | 2 356 836 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 029 416 | 3 104 882 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 480 971 | 1 990 568 | 1 901 995 | - | - |
| Soliditet (%) | 68,0 % | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 11,5 mkr (2022) till 3,8 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 119 tkr, en nettomarginal på 3,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 68,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−25,8 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−24,2 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
4,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-05-31)
Registrerad: 2026-10-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-10-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-09-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Skellefteå
Andra registrerade bolag med säte i Skellefteå.
- 0910 Holding ABAB
- 0910 Trafikskola ABAB
- 1848 & Park Projekt ABAB
- 1976 Media ABAB
- 21 Codes Sweden ABAB
- 2L i Skellefteå ABAB
- 360 Träningscenter ABAB
- 4 Plastic AktiebolagAB