Aktivt företag
Norrgren Bildproduktion AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Konsultverksamhet inom fotografi, retusch och bildmanipulation inom både rörlig bild och stillbild, grafisk produktion samt utbildningsverksamhet inom samma områden.
- Registrerat
- 14 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 18130 Grafiska tjänster före tryckning (prepress/premedia)
- Bransch (SNI)
- SNI 59120 Efterproduktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ingvarsgatan 79
- Postnummer & ort
- 75334 UPPSALA
- Registrerat namn
- Norrgren Bildproduktion ABReg 2016-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
706 tkr
▲ 29,9 %Årets resultat
51 tkr
▲ 167,3 %Tillgångar
438 tkr
▲ 26,3 %Eget kapital
160 tkr
▲ 47,2 %Soliditet
36,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
233 tkr
▲ 17,5 %Totala skulder
278 tkr
▲ 16,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 705 762 | 543 390 | 808 751 | 799 499 | 701 110 |
| Övriga externa kostnader | 108 653 | 115 860 | 136 149 | 95 425 | - |
| Personalkostnader | 531 304 | 487 829 | 629 448 | 629 521 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 53 746 | −77 401 | 31 836 | 74 553 | - |
| Resultat e. fin. poster | 51 326 | −76 225 | 29 291 | 71 382 | 100 596 |
| Resultat före skatt | 51 326 | −76 225 | 29 291 | 71 382 | - |
| Årets resultat | 51 326 | −76 225 | 23 385 | 56 676 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 69 536 | 32 112 | 42 816 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 368 123 | 314 489 | 455 014 | 449 823 | - |
| Kassa & bank | 232 811 | 198 203 | 296 428 | 322 735 | - |
| Summa tillgångar | 437 659 | 346 601 | 497 830 | 449 823 | - |
| Eget kapital | 160 021 | 108 694 | 184 919 | 161 534 | - |
| Långfristiga skulder | 75 726 | 74 395 | 74 563 | 63 229 | - |
| Kortfristiga skulder | 201 912 | 163 512 | 238 348 | 225 060 | - |
| Soliditet (%) | 36,6 % | 31,4 % | 37,1 % | 35,9 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 29,9 % jämfört med 2024, till 706 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 51 tkr, en nettomarginal på 7,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 36,6 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, grafiska tjänster före tryckning (prepress/premedia) (SNI 18130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+29,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+0,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
32,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
706 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB