Aktivt företag
Norrorts Maskinförmedling AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Förmedling, köp och försäljning av entreprenadmaskiner, båtar, bilar, maskiner och annan med detta förenlig egendom.
- Registrerat
- 14 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46630 Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 46491 Partihandel med sport- och fritidsartiklar
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Knivstavägen 6
- Postnummer & ort
- 74130 KNIVSTA
- Registrerat namn
- Norrorts Maskinförmedling ABReg 2021-07-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
48,7 mkr
▼ 14,0 %Årets resultat
37 tkr
▼ 89,7 %Tillgångar
2,2 mkr
▼ 70,7 %Eget kapital
704 tkr
▲ 5,5 %Soliditet
41,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
-1,0 mkr
▼ 125,1 %Totala skulder
1,2 mkr
▼ 81,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 48 743 690 | 56 680 352 | 42 113 245 |
| Övriga externa kostnader | 1 246 816 | 1 026 063 | - |
| Personalkostnader | 2 250 585 | 1 548 163 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 110 325 | 383 203 | - |
| Resultat e. fin. poster | 46 451 | 299 572 | - |
| Resultat före skatt | 46 451 | 449 572 | - |
| Årets resultat | 36 883 | 356 362 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 79 940 | 119 940 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 159 013 | 7 511 515 | - |
| Kassa & bank | −1 047 117 | 4 168 599 | - |
| Summa tillgångar | 2 238 953 | 7 631 455 | - |
| Eget kapital | 703 734 | 666 851 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 471 252 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 245 219 | 6 203 352 | - |
| Soliditet (%) | 41,7 % | 11,8 % | 26,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 14,0 % jämfört med 2023, till 48,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 37 tkr, en nettomarginal på 0,1 %.
- Soliditeten var 41,7 % vid årets slut, upp från 26,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner (SNI 46630). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−14,0 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
5,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
12,2 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-14
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Knivsta
Andra registrerade bolag med säte i Knivsta.
- 100% Golv och Bygg i Sverige ABAB
- 13 praktiska pixlar ABAB
- 1866 Byggkonsult ABAB
- 21 Solutions ABAB
- 21D Sweden ABAB
- 22:ans El-team ABAB
- 24 7 Creating ABAB
- 24 Center Sverige ABAB