Aktivt företag
Norrtälje Låsservice Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva låsservice.
- Registrerat
- 9 februari 1984
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43240 Andra bygginstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 142
- Postnummer & ort
- 76122 NORRTÄLJE
- Registrerat namn
- Norrtälje Låsservice AktiebolagReg 1984-02-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
16,3 mkr
▲ 11,5 %Årets resultat
114 tkr
▲ 151,9 %Tillgångar
7,1 mkr
▼ 1,8 %Eget kapital
3,0 mkr
▼ 31,4 %Soliditet
42,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
915 tkr
▲ 17,2 %Totala skulder
4,1 mkr
▲ 44,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 16 346 756 | 14 655 565 | 21 987 862 | 18 869 956 |
| Övriga externa kostnader | 2 517 913 | 2 740 058 | - | - |
| Personalkostnader | 5 552 405 | 5 284 962 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 123 696 | −242 576 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 119 096 | −218 926 | 1 886 343 | 2 390 359 |
| Resultat före skatt | 119 096 | −218 926 | - | - |
| Årets resultat | 113 726 | −218 926 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 275 675 | 283 103 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 835 794 | 6 961 864 | - | - |
| Kassa & bank | 915 325 | 780 682 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 111 469 | 7 244 967 | 8 936 473 | 8 203 924 |
| Eget kapital | 3 033 791 | 4 420 066 | - | - |
| Långfristiga skulder | 2 334 650 | 76 350 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 743 028 | 2 748 551 | - | - |
| Soliditet (%) | 42,7 % | 61,0 % | 68,7 % | 75,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 11,5 % jämfört med 2024, till 16,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 114 tkr, en nettomarginal på 0,7 %.
- Soliditeten var 42,7 % vid årets slut, ned från 75,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, andra bygginstallationer (SNI 43240). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
3,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,92
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrtälje
Andra registrerade bolag med säte i Norrtälje.
- 08 Stockholm Holding ABAB
- 10/24 Revision ABAB
- 16bit ABAB
- 1PayRoll ABAB
- 24h Marketing ABAB
- 2L Norrtälje ABAB
- 381 Entreprenad ABAB
- 4 Work Yrkeskläder Norrtälje ABAB