Aktivt företag
Norrtech i Skellefteå AB
Översikt
Bolaget bedriver entreprenad och reparationer på tunga fordon.
- Registrerat
- 26 mars 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Balettgatan 4
- Postnummer & ort
- 93165 SKELLEFTEÅ
- Registrerat namn
- Norrtech i Skellefteå ABReg 2021-03-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,4 mkr
▼ 13,9 %Årets resultat
5 tkr
▼ 95,8 %Tillgångar
3,6 mkr
▼ 11,6 %Eget kapital
473 tkr
▲ 1,1 %Soliditet
24,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
509 tkr
▼ 20,1 %Totala skulder
2,6 mkr
▼ 18,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 420 772 | 2 812 645 | 2 353 958 | 1 648 187 | 269 072 |
| Övriga externa kostnader | 470 698 | 610 011 | 511 551 | - | - |
| Personalkostnader | 803 606 | 825 762 | 787 669 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 175 163 | 484 749 | 263 687 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 127 329 | 385 119 | 227 200 | 169 794 | 26 238 |
| Resultat före skatt | 7 329 | 150 000 | 143 367 | - | - |
| Årets resultat | 5 012 | 118 396 | 113 924 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 853 494 | 3 083 294 | 550 387 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 727 096 | 968 178 | 582 899 | - | - |
| Kassa & bank | 509 371 | 637 229 | 207 581 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 580 590 | 4 051 472 | 1 133 286 | - | - |
| Eget kapital | 473 121 | 468 110 | 349 714 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 730 923 | 2 166 000 | 0 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 883 148 | 1 043 964 | 645 293 | - | - |
| Soliditet (%) | 24,2 % | 18,9 % | 40,5 % | 20,0 % | 15,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 13,9 % jämfört med 2024, till 2,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 5 tkr, en nettomarginal på 0,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 24,2 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,82).
- Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av maskiner (SNI 33120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
1,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Skellefteå
Andra registrerade bolag med säte i Skellefteå.
- 0910 Holding ABAB
- 0910 Trafikskola ABAB
- 1848 & Park Projekt ABAB
- 1976 Media ABAB
- 21 Codes Sweden ABAB
- 2L i Skellefteå ABAB
- 360 Träningscenter ABAB
- 4 Plastic AktiebolagAB