Aktivt företag
NorrWatt AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Föremålet för bolagets verksamhet är att driva inköp, försäljning och installationer av energilagring, solcellspaneler, laddning av fordon samt tillbehör och idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46502 Partihandel med elektronikkomponenter
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vasagatan 1
- Postnummer & ort
- 90329 UMEÅ
- Registrerat namn
- NorrWatt ABReg 2023-08-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
6,9 mkr
▲ 183,7 %Årets resultat
30 tkr
▲ 1,6 %Tillgångar
1,6 mkr
▲ 5,7 %Eget kapital
385 tkr
▲ 601,4 %Soliditet
23,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
132 tkr
▼ 83,6 %Totala skulder
1,3 mkr
▼ 16,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 6 876 620 | 2 423 480 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 258 496 | 166 193 | 21 511 |
| Personalkostnader | 2 423 645 | 178 980 | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 64 837 | 45 011 | −21 511 |
| Resultat e. fin. poster | 59 448 | 29 885 | −57 104 |
| Resultat före skatt | 59 448 | 29 885 | −57 104 |
| Årets resultat | 30 372 | 29 885 | −57 104 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 2 220 406 |
| Omsättningstillgångar | 1 646 197 | 1 557 477 | 41 616 |
| Kassa & bank | 132 453 | 806 176 | 40 116 |
| Summa tillgångar | 1 646 197 | 1 557 477 | 2 262 022 |
| Eget kapital | 385 303 | 54 931 | 25 046 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 260 894 | 1 502 546 | 2 236 976 |
| Soliditet (%) | 23,4 % | 3,5 % | 1,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 183,7 % jämfört med 2023, till 6,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 30 tkr, en nettomarginal på 0,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 23,4 % vid årets slut, upp från 1,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med elektronikkomponenter (SNI 46502). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+183,7 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
7,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 090 Umeå Holding ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 2 Per Holding ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 2125 Medical ABAB