Aktivt företag
Northflow AB
Översikt
Konsult inom verksamhetsutveckling, LEAN och management samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Industrivägen 2
- Postnummer & ort
- 97254 LULEÅ
- Registrerat namn
- Northflow ABReg 2013-12-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,5 mkr
▼ 25,1 %Årets resultat
391 tkr
▲ 272,7 %Tillgångar
2,5 mkr
▲ 69,1 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 46,4 %Soliditet
49,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 151,5 %Totala skulder
1,3 mkr
▲ 98,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 454 171 | 3 275 910 | 5 131 362 | 3 050 339 | 1 670 455 |
| Övriga externa kostnader | 228 991 | 208 828 | 363 730 | 469 746 | 483 455 |
| Personalkostnader | 884 271 | 93 951 | 894 014 | 164 417 | 1 613 829 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 482 966 | 125 441 | 1 031 899 | 723 803 | −716 741 |
| Resultat e. fin. poster | 496 700 | 139 030 | 1 037 920 | 724 065 | −716 741 |
| Resultat före skatt | 496 700 | 139 030 | 1 037 920 | 724 065 | −379 741 |
| Årets resultat | 390 656 | 104 826 | 814 246 | 634 532 | −379 741 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 539 085 | 156 627 | 83 929 | 22 955 | 41 280 |
| Omsättningstillgångar | 1 992 723 | 1 341 030 | 2 355 712 | 1 448 228 | 1 858 417 |
| Kassa & bank | 1 215 081 | 483 162 | 836 963 | 792 268 | 1 116 601 |
| Summa tillgångar | 2 531 808 | 1 497 657 | 2 439 641 | 1 471 183 | 1 899 697 |
| Eget kapital | 1 232 503 | 841 847 | 1 337 021 | 822 775 | 708 243 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 299 305 | 655 810 | 1 102 620 | 648 408 | 1 191 454 |
| Soliditet (%) | 49,0 % | 53,0 % | 55,0 % | 56,0 % | 37,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 5,1 mkr (2023) till 2,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 391 tkr, en nettomarginal på 15,9 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 49,0 % vid årets slut, ned från 56,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−25,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+10,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
31,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,53
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1337 Krew ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB