I konkurs
Nouveau Bygg AB
Översikt
Bolaget ska bedriva byggnadsverksamhet, fastighetsservice och bemanningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 januari 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Reklamspärr
- Ja, företaget har avböjt reklam
- Gatuadress
- Tryffelslingan 12
- C/o
- c/o Nouveaubygg AB
- Postnummer & ort
- 18157 LIDINGÖ
- Registrerat namn
- Nouveau Bygg ABReg 2022-09-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processKonkurs, inledd 2025-09-29
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
10,1 mkr
▲ 65,8 %Årets resultat
1,4 mkr
▲ 2099,1 %Tillgångar
3,7 mkr
▲ 171,3 %Eget kapital
1,7 mkr
▲ 474,0 %Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
415 tkr
▲ 48,6 %Totala skulder
2,0 mkr
▲ 89,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 097 994 | 6 091 229 | 2 821 876 | 1 916 998 | 2 555 998 |
| Övriga externa kostnader | 700 295 | 676 908 | 405 555 | 439 550 | 427 395 |
| Personalkostnader | 3 031 950 | 4 532 033 | 1 373 610 | 200 | 200 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 742 880 | 80 571 | 300 763 | 1 744 103 | 1 990 206 |
| Resultat e. fin. poster | 1 743 259 | 81 768 | 300 419 | 1 742 088 | 1 986 915 |
| Resultat före skatt | 1 743 259 | 81 768 | 300 419 | 1 742 088 | 1 986 915 |
| Årets resultat | 1 382 739 | 62 878 | 235 828 | 1 382 824 | 1 561 013 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 65 520 | 0 | 359 289 |
| Omsättningstillgångar | 3 704 116 | 1 365 129 | 923 244 | 1 454 589 | 1 591 189 |
| Kassa & bank | 414 796 | 279 147 | 336 866 | 1 401 892 | 1 478 335 |
| Summa tillgångar | 3 704 116 | 1 365 129 | 988 764 | 1 454 589 | 1 950 478 |
| Eget kapital | 1 674 455 | 291 716 | 378 838 | 1 543 010 | 1 720 186 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 029 661 | 1 073 413 | 609 926 | −88 421 | 230 292 |
| Soliditet (%) | - | - | 38,0 % | 106,0 % | 88,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,9 mkr (2021) till 10,1 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,4 mkr, en nettomarginal på 13,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+65,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+41,0 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
82,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidingö
Andra registrerade bolag med säte i Lidingö.
- & Bäck Design HandelsbolagHB
- &erlind ABAB
- + Jobb i Stockholm ABAB
- 08 rör Installation ABAB
- 101 Quantum ABAB
- 107 Capital ABAB
- 181 Fastigheter Holding ABAB
- 1st Street Stockholm ABAB