Aktivt företag
Nova Partners AB
Översikt
Ett aktiebolag som skall bedriva restaurang samt därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 12 maj 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 26142 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- Nova Partners ABReg 2023-05-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 299,9 %Årets resultat
83 tkr
▲ 1274,8 %Tillgångar
257 tkr
▲ 5,6 %Eget kapital
118 tkr
▲ 238,5 %Soliditet
45,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
84 tkr
▲ 35,8 %Totala skulder
139 tkr
▼ 33,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 350 833 | 337 812 | 253 011 |
| Övriga externa kostnader | 288 734 | 96 543 | 5 212 |
| Personalkostnader | 413 353 | 17 149 | 3 864 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 102 153 | 9 620 | 96 127 |
| Resultat e. fin. poster | 104 797 | 7 610 | 92 953 |
| Resultat före skatt | 104 797 | 7 610 | 92 953 |
| Årets resultat | 83 104 | 6 045 | 73 806 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 166 500 | 185 000 | 139 894 |
| Omsättningstillgångar | 90 472 | 58 297 | 167 425 |
| Kassa & bank | 83 844 | 61 748 | 163 018 |
| Summa tillgångar | 256 972 | 243 297 | 307 319 |
| Eget kapital | 117 955 | 34 851 | 98 806 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 188 063 |
| Kortfristiga skulder | 139 017 | 208 446 | 20 450 |
| Soliditet (%) | 45,9 % | 14,3 % | 32,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 299,9 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 83 tkr, en nettomarginal på 6,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 45,9 % vid årets slut, upp från 32,2 % (2023).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,65).
- Omsättningen var högre än hos 24 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+299,9 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
70,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,65
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
675 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-01-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB