Aktivt företag
Nova pes AB
Översikt
Medicinsk fotvårds klinik
- Registrerat
- 9 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Bransch (SNI)
- SNI 47751 Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Torggatan 7A
- Postnummer & ort
- 44130 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Nova pes ABReg 2020-10-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
420 tkr
▲ 16,7 %Årets resultat
64 tkr
▲ 1069,5 %Tillgångar
153 tkr
▲ 52,7 %Eget kapital
104 tkr
▲ 162,0 %Soliditet
67,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
128 tkr
▲ 139,8 %Totala skulder
49 tkr
▼ 18,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 419 979 | 359 922 | 356 000 | 565 000 | 361 996 |
| Övriga externa kostnader | 202 170 | 206 844 | - | - | 200 429 |
| Personalkostnader | 87 711 | 97 177 | - | - | 5 172 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 64 087 | 5 215 | - | - | 26 773 |
| Resultat e. fin. poster | 64 066 | 5 478 | −76 000 | −11 000 | 26 773 |
| Resultat före skatt | 64 066 | 5 478 | - | - | 26 773 |
| Årets resultat | 64 066 | 5 478 | - | - | 21 002 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 528 | 17 520 | - | - | 62 496 |
| Omsättningstillgångar | 150 491 | 82 698 | - | - | 170 117 |
| Kassa & bank | 128 493 | 53 586 | - | - | 98 670 |
| Summa tillgångar | 153 019 | 100 218 | - | - | 232 613 |
| Eget kapital | 103 614 | 39 548 | - | - | 46 002 |
| Långfristiga skulder | 8 590 | 7 743 | - | - | 159 772 |
| Kortfristiga skulder | 40 815 | 52 927 | - | - | 26 839 |
| Soliditet (%) | 67,7 % | 39,5 % | 19,8 % | 12,6 % | 19,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 356 tkr (2023) till 420 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 64 tkr, en nettomarginal på 15,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 67,7 % vid årets slut, upp från 12,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 18 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
15,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+16,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−9,4 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
61,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
420 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-10-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-11-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-12-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-12-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB