Aktivt företag
Noverium AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsledning och administration, äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 oktober 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Västerleden 41
- C/o
- C/o Ministro Svenska AB
- Postnummer & ort
- 27144 YSTAD
- Registrerat namn
- Noverium ABReg 2026-09-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
180 tkr
▼ 7,3 %Årets resultat
-44 tkr
▼ 23,0 %Tillgångar
135 tkr
▼ 22,2 %Eget kapital
27 tkr
▲ 80,4 %Soliditet
20,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
15 tkr
▼ 78,8 %Totala skulder
108 tkr
▼ 31,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 180 236 | 194 337 | 251 010 |
| Övriga externa kostnader | 133 663 | 131 127 | 265 155 |
| Personalkostnader | - | 0 | 1 024 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −32 058 | −16 614 | −136 128 |
| Resultat e. fin. poster | −44 091 | −35 856 | −156 338 |
| Resultat före skatt | −44 091 | −35 856 | −156 338 |
| Årets resultat | −44 091 | −35 856 | −156 338 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 53 264 | 80 312 | 107 362 |
| Omsättningstillgångar | 81 699 | 93 159 | 176 608 |
| Kassa & bank | 15 251 | 72 036 | 98 210 |
| Summa tillgångar | 134 963 | 173 471 | 283 970 |
| Eget kapital | 26 716 | 14 807 | 28 662 |
| Långfristiga skulder | 104 161 | 154 164 | 220 000 |
| Kortfristiga skulder | 4 086 | 4 500 | 35 308 |
| Soliditet (%) | 20,0 % | 8,5 % | 10,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 7,3 % jämfört med 2024, till 180 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 44 tkr, en nettomarginal på −24,5 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 20,0 % vid årets slut, upp från 10,1 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 23 % av bolagen med samma huvudbransch, cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−17,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−24,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,3 %
2024 till 2025
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB