Aktivt företag

NTAL Entreprenad & Miljö AB

AB Org.nr 5592612617
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-15

Markarbeten, bygga hus, rivning, totalentreprenad inom mark och anläggning.

Registrerat
30 juni 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43120 Mark- och grundarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Norra Niemisel 1
Postnummer & ort
95595 NIEMISEL
Registrerat namn
NTAL Entreprenad & Miljö ABReg 2020-06-30

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
219 tkr
▼ 79,7 %
Årets resultat
-1 tkr
▼ 100,6 %
Tillgångar
63 tkr
▼ 77,3 %
Eget kapital
45 tkr
▼ 84,2 %
Soliditet
72,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %
Totala skulder
17 tkr
▲ 274,0 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 218 616 1 076 901 1 187 177 404 321 1 826 799
Övriga externa kostnader 72 443 599 740 623 694 334 199 -
Personalkostnader 34 625 132 834 47 470 282 487 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −5 284 51 705 90 743 −370 209 -
Resultat e. fin. poster −1 427 46 689 82 295 −374 459 810 398
Resultat före skatt −1 427 225 689 174 295 −374 459 -
Årets resultat −1 427 221 756 174 295 −374 459 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 101 832 135 776 133 000 -
Omsättningstillgångar 62 849 174 914 390 007 40 933 -
Kassa & bank 0 870 205 998 567 -
Summa tillgångar 62 849 276 746 525 783 173 933 -
Eget kapital 45 367 286 794 65 038 −109 258 -
Långfristiga skulder - - 0 0 -
Kortfristiga skulder 17 482 −10 048 281 745 12 191 -
Soliditet (%) 72,2 % 103,6 % 39,0 % 61,0 % 60,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,2 mkr (2023) till 219 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 1 tkr, en nettomarginal på −0,7 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 72,2 % vid årets slut, upp från 61,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 11 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−79,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−41,2 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
3,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför NTAL Entreprenad & Miljö AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-21

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-08-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-11-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2024-01-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-12-31 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Niemisel

Andra registrerade bolag med säte i Niemisel.

Alla företag i Niemisel →