Aktivt företag
NTLK SUSHI AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-03
Bolaget skall bedriva restaurangrörelse samt därmed förenliga verksamhet.
- Registrerat
- 17 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10850 Tillverkning av lagad mat och färdigrätter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- petersbergsgatan 23a
- Postnummer & ort
- 65344 KARLSTAD
- Registrerat namn
- NTLK SUSHI ABReg 2021-11-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,2 mkr
▲ 21,2 %Årets resultat
36 tkr
▼ 38,7 %Tillgångar
510 tkr
▲ 16,3 %Eget kapital
145 tkr
▲ 32,8 %Soliditet
28,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
182 tkr
▲ 111,3 %Totala skulder
365 tkr
▲ 10,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 227 445 | 1 012 906 | 500 131 |
| Övriga externa kostnader | 452 619 | 337 159 | 237 139 |
| Personalkostnader | 440 055 | 322 784 | 235 360 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 36 619 | 58 605 | −159 377 |
| Resultat e. fin. poster | 35 812 | 58 431 | −159 411 |
| Resultat före skatt | 35 812 | 58 431 | −159 411 |
| Årets resultat | 35 812 | 58 431 | −159 411 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 249 210 | 260 272 | 271 334 |
| Omsättningstillgångar | 260 909 | 178 536 | 122 955 |
| Kassa & bank | 182 029 | 86 143 | 74 680 |
| Summa tillgångar | 510 119 | 438 808 | 394 289 |
| Eget kapital | 144 832 | 109 020 | −109 411 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 365 287 | 329 788 | 503 700 |
| Soliditet (%) | 28,4 % | 24,8 % | -27,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 21,2 % jämfört med 2023, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 36 tkr, en nettomarginal på 2,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 28,4 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,71).
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av lagad mat och färdigrätter (SNI 10850). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+21,2 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
24,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,71
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Karlstad
Andra registrerade bolag med säte i Karlstad.
- & Stenberg kommunikation ABAB
- 10:e ABAB
- 1209 ABAB
- 1234 Shopping ABAB
- 1st Modern ABAB
- 2 Bernhardsson ABAB
- 2c8 Business Solutions ABAB
- 2M Ventilation ABAB