Aktivt företag
NUAB Fallskydd AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Bolaget ska bedriva utbildning, försäljning och installering av fallskydd med kringliggande konstruktioner samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 maj 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 46649 Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 226
- Postnummer & ort
- 94125 PITEÅ
- Registrerat namn
- NUAB Fallskydd ABReg 2016-07-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
25,9 mkr
▲ 19,4 %Årets resultat
2,6 mkr
▲ 70,8 %Tillgångar
10,8 mkr
▲ 36,8 %Eget kapital
4,7 mkr
▲ 50,1 %Soliditet
58,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
2,6 mkr
▲ 67,2 %Totala skulder
4,0 mkr
▲ 38,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 25 886 035 | 21 687 369 | 21 195 113 | 15 862 155 | 13 432 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 022 237 | 3 887 860 | 3 090 024 | 2 429 031 | - |
| Personalkostnader | 6 175 691 | 5 400 195 | 4 143 016 | 3 951 627 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 520 810 | 1 920 788 | 3 461 822 | 1 803 930 | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 514 456 | 1 914 927 | 3 457 931 | 1 803 213 | 2 083 000 |
| Resultat före skatt | 3 291 502 | 1 934 378 | 2 588 273 | 1 357 302 | - |
| Årets resultat | 2 567 145 | 1 503 157 | 2 047 278 | 1 061 136 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 791 129 | 68 800 | 75 516 | 108 936 | - |
| Omsättningstillgångar | 10 041 508 | 7 851 862 | 7 977 054 | 5 505 938 | - |
| Kassa & bank | 2 565 808 | 1 534 804 | 1 953 628 | 192 699 | - |
| Summa tillgångar | 10 832 637 | 7 920 662 | 8 052 570 | 5 614 874 | - |
| Eget kapital | 4 694 202 | 3 127 057 | 2 623 900 | 1 576 623 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 045 260 | 2 923 384 | 3 538 998 | 3 018 237 | - |
| Soliditet (%) | 58,7 % | 58,2 % | 51,2 % | 42,5 % | 40,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 10,6 mkr (2020) till 25,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,6 mkr, en nettomarginal på 9,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 58,7 % vid årets slut, upp från 42,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+19,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+17,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
54,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,48
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,2 mkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Piteå
Andra registrerade bolag med säte i Piteå.
- 1250 grader ABAB
- 2KÖK ABAB
- 2T Inredning & Design ABAB
- 3:ans Måleri ABAB
- 365 Happy Days ABAB
- 3F Nord ABAB
- 3Foppas ABAB
- 3L Residences ABAB