Aktivt företag
Nutrix et Medicus AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Aktiebolaget ska idka sjukvård och medicinsk utbildning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Landerigatan 15A
- Postnummer & ort
- 41670 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Nutrix et Medicus ABReg 2013-11-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▼ 14,2 %Årets resultat
349 tkr
▼ 63,2 %Tillgångar
6,0 mkr
▼ 6,3 %Eget kapital
1,4 mkr
▲ 11,8 %Soliditet
27,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 1,7 %Totala skulder
193 tkr
▼ 81,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 844 168 | 2 148 837 | 1 868 543 | 2 947 237 | 2 926 531 |
| Övriga externa kostnader | 177 975 | 183 818 | 147 612 | 226 247 | 269 804 |
| Personalkostnader | 425 328 | 1 505 094 | 1 279 536 | 1 984 677 | 2 333 330 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 239 515 | 459 797 | 439 791 | 753 695 | 323 397 |
| Resultat e. fin. poster | 1 243 940 | 1 186 327 | 445 928 | 750 285 | 317 463 |
| Resultat före skatt | 950 626 | 1 186 327 | 445 928 | 750 285 | 317 463 |
| Årets resultat | 349 215 | 950 221 | 273 863 | 252 651 | 248 637 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 159 000 | 4 159 000 | 4 159 000 | 4 159 000 | 3 409 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 858 707 | 2 266 637 | 1 449 170 | 1 730 269 | 1 689 406 |
| Kassa & bank | 1 225 293 | 1 204 498 | 392 446 | 601 735 | 637 305 |
| Summa tillgångar | 6 017 707 | 6 425 637 | 5 608 170 | 5 889 269 | 5 098 406 |
| Eget kapital | 1 372 161 | 1 227 271 | 472 300 | 385 937 | 316 986 |
| Långfristiga skulder | 100 183 | 99 247 | 69 566 | 111 692 | 203 724 |
| Kortfristiga skulder | 93 049 | 940 119 | 907 304 | 1 232 640 | 1 168 696 |
| Soliditet (%) | 27,0 % | 19,1 % | 8,4 % | 6,6 % | 6,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 14,2 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 349 tkr, en nettomarginal på 18,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 27,0 % vid årets slut, upp från 6,6 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
67,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−14,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
25,5 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-11-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-10-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-11-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-09-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB