Aktivt företag
NY Revision Sthlm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Bolagets verksamhet ska vara att driva revision, rådgivning och redovisning och bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 februari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69202 Revision
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Johan enbergs väg 7
- C/o
- warfvinges väg 31, 112 51 Stockholm
- Postnummer & ort
- 17162 SOLNA
- Registrerat namn
- NY Revision Sthlm ABReg 2020-02-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,3 mkr
▲ 32,1 %Årets resultat
496 tkr
▲ 87,0 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 120,9 %Eget kapital
923 tkr
▲ 115,9 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 125,8 %Totala skulder
1,3 mkr
▲ 156,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 304 998 | 3 259 499 | 3 005 001 | 2 182 961 | 3 135 080 |
| Övriga externa kostnader | 2 729 281 | 2 207 207 | 1 600 761 | 1 092 394 | 376 559 |
| Personalkostnader | 946 255 | 752 473 | 763 113 | 719 836 | 711 618 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 629 462 | 301 099 | 641 184 | 370 734 | 2 074 152 |
| Resultat e. fin. poster | 630 608 | 337 141 | 651 085 | 369 433 | 2 072 557 |
| Resultat före skatt | 630 608 | 337 141 | 651 085 | 369 433 | 2 072 557 |
| Årets resultat | 495 586 | 265 072 | 515 879 | 290 115 | 1 642 244 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 322 989 | 1 051 772 | 2 397 242 | 1 101 410 | 2 632 772 |
| Kassa & bank | 1 073 953 | 475 561 | 435 480 | 784 922 | 2 390 100 |
| Summa tillgångar | 2 322 989 | 1 051 772 | 2 397 242 | 1 101 410 | 2 632 772 |
| Eget kapital | 923 300 | 427 714 | 662 642 | 346 763 | 1 806 648 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 271 042 | 495 411 | 1 605 953 | 626 000 | 697 477 |
| Soliditet (%) | - | - | 31,9 % | 19,6 % | 72,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 2,2 mkr (2022) till 4,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 496 tkr, en nettomarginal på 11,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Omsättningen var högre än hos 76 % av bolagen med samma huvudbransch, revision (SNI 69202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+32,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
53,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Solna
Andra registrerade bolag med säte i Solna.
- 08 Multiservice ABAB
- 08 Schakt ABAB
- 08Form Bygg ABAB
- 1033 Consulting ABAB
- 111M ABAB
- 11M Sportsmanagement ABAB
- 18zero Advisors ABAB
- 195-Anläggning ABAB