Aktivt företag
Nybyggar'n P Hollaus Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet samt driva därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva uthyrningsverksamhet av särskilt anpassade förråd till restauranger, cateringverksamheter och liknande branscher.
- Registrerat
- 22 december 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lågspänningsgatan 8 B
- Postnummer & ort
- 72137 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Nybyggar'n P Hollaus AktiebolagReg 1988-12-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
72 tkr
0,0 %Årets resultat
86 tkr
▼ 27,1 %Tillgångar
1,9 mkr
▲ 5,0 %Eget kapital
1,9 mkr
▲ 4,7 %Soliditet
97,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,9 mkr
▲ 5,1 %Totala skulder
52 tkr
▲ 16,6 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 72 000 | 72 000 | 72 000 | 72 000 | 72 000 |
| Övriga externa kostnader | 10 094 | 9 356 | 14 095 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 61 906 | 62 644 | 57 905 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 93 140 | 117 376 | 107 799 | 66 000 | 63 000 |
| Resultat före skatt | 93 140 | 117 376 | 107 799 | - | - |
| Årets resultat | 85 547 | 117 376 | 107 799 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 948 536 | 1 855 580 | 1 741 770 | - | - |
| Kassa & bank | 1 935 963 | 1 841 244 | 1 723 082 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 948 536 | 1 855 580 | 1 741 770 | - | - |
| Eget kapital | 1 896 539 | 1 810 992 | 1 693 616 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 51 997 | 44 588 | 48 154 | - | - |
| Soliditet (%) | 97,0 % | 98,0 % | 97,0 % | 97,0 % | 97,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Årets resultat blev en vinst på 86 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 97,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 6 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Avkastning på eget kapital
4,5 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-06-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 037 Konsult ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB