Aktivt företag

Nylanders Fordonsservice AB

AB Org.nr 5590976212
← Tillbaka

Översikt

Service och reparationer av fordon

Registrerat
18 januari 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
Bransch (SNI)
SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Bransch (SNI)
SNI 47820 Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
Bransch (SNI)
SNI 95313 Däckservice
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Myrgatan 22
Postnummer & ort
98341 KOSKULLSKULLE
Registrerat namn
Nylanders Fordonsservice ABReg 2017-01-18

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
678 tkr
▼ 0,7 %
Årets resultat
17 tkr
▲ 27,4 %
Tillgångar
415 tkr
▼ 28,2 %
Eget kapital
110 tkr
▲ 18,8 %
Soliditet
27,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
97 tkr
▼ 57,0 %
Totala skulder
305 tkr
▼ 37,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 677 678 682 418 429 218 823 058 1 920 456
Övriga externa kostnader 269 868 327 642 - - 626 851
Personalkostnader 0 −1 514 - - 920 777
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 43 603 13 633 - - 20 401
Resultat e. fin. poster 17 439 13 686 −74 665 −35 549 18 373
Resultat före skatt 17 439 13 686 - - 18 373
Årets resultat 17 439 13 686 - - 14 573
Balansräkning
Anläggningstillgångar 151 697 125 947 - - 67 439
Omsättningstillgångar 263 565 452 157 - - 485 744
Kassa & bank 97 271 226 151 - - 194 748
Summa tillgångar 415 262 578 104 - - 553 183
Eget kapital 110 169 92 730 - - 189 258
Långfristiga skulder 156 346 342 372 - - -
Kortfristiga skulder 148 747 143 002 - - 363 925
Soliditet (%) 27,0 % 16,0 % 16,0 % 54,0 % 34,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 678 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 17 tkr, en nettomarginal på 2,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 27,0 % vid årets slut, ned från 54,0 % (2022).
Rörelsemarginal
6,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−22,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
15,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Nylanders Fordonsservice AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

8 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-10 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-03 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-06-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2017-12-31)
Registrerad: 2018-06-27 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Koskullskulle

Andra registrerade bolag med säte i Koskullskulle.

Alla företag i Koskullskulle →