Aktivt företag
Nyman JPT AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Åkeriverksamhet
- Registrerat
- 31 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 38120 Insamling av farligt avfall
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Talgoxevägen 3
- C/o
- Johan Nyman
- Postnummer & ort
- 13442 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- Nyman JPT ABReg 2020-03-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
762 tkr
▼ 3,0 %Årets resultat
-9 tkr
▼ 107,4 %Tillgångar
182 tkr
▼ 43,8 %Eget kapital
61 tkr
▼ 64,0 %Soliditet
34,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
111 tkr
▲ 3336,9 %Totala skulder
120 tkr
▲ 16,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 761 613 | 785 221 | 560 754 | 3 823 | 264 212 |
| Övriga externa kostnader | 150 475 | 98 439 | 132 235 | 49 754 | 135 714 |
| Personalkostnader | 596 229 | 481 441 | 349 976 | 0 | 80 716 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −57 252 | 201 679 | 68 043 | −49 065 | 19 572 |
| Resultat e. fin. poster | −58 811 | 201 042 | 67 123 | −49 562 | 17 385 |
| Resultat före skatt | −8 811 | 151 042 | 67 123 | −49 562 | 17 385 |
| Årets resultat | −8 811 | 119 784 | 62 318 | −49 562 | 12 435 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 181 608 | 322 991 | 134 133 | 14 458 | 42 384 |
| Kassa & bank | 111 254 | 3 237 | 76 918 | 6 717 | 28 111 |
| Summa tillgångar | 181 608 | 322 991 | 134 133 | 14 458 | 42 384 |
| Eget kapital | 61 164 | 169 975 | 50 191 | −12 127 | 37 435 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 120 444 | 103 016 | 83 942 | 26 585 | 4 949 |
| Soliditet (%) | 34,0 % | 65,0 % | 37,0 % | -84,0 % | 88,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 3,0 % jämfört med 2023, till 762 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 9 tkr, en nettomarginal på −1,2 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 34,0 % vid årets slut.
Rörelsemarginal
−7,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+16,5 % per år
2022 till 2024
Balanslikviditet
1,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB
- 52 Networks ABAB