Aktivt företag
Nyscreen AB
Översikt
Bolaget skall bedriva tillverkning och montering av bildekor, skyltar, dekaler, banderoller, vepor, printade bilder, visitkort, kuvert och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 mars 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 32990 Diverse övrig tillverkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Blacksta 1
- Postnummer & ort
- 61195 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Nyscreen ABReg 2016-11-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▼ 12,2 %Årets resultat
84 tkr
▼ 56,4 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 13,1 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 7,7 %Soliditet
81,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▼ 23,7 %Totala skulder
270 tkr
▼ 52,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 793 306 | 2 042 071 | 1 753 000 | 1 985 000 | 1 910 887 |
| Övriga externa kostnader | 189 136 | 215 776 | - | - | 186 571 |
| Personalkostnader | 1 046 731 | 954 858 | - | - | 909 037 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 82 016 | 330 862 | - | - | 120 412 |
| Resultat e. fin. poster | 85 665 | 322 959 | 118 000 | 141 000 | 103 955 |
| Resultat före skatt | 106 501 | 242 959 | - | - | 118 816 |
| Årets resultat | 83 980 | 192 665 | - | - | 93 207 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 73 164 | 0 | - | - | 129 471 |
| Omsättningstillgångar | 1 492 915 | 1 802 252 | - | - | 1 678 137 |
| Kassa & bank | 1 244 101 | 1 630 839 | - | - | 1 498 476 |
| Summa tillgångar | 1 566 079 | 1 802 252 | - | - | 1 807 608 |
| Eget kapital | 1 169 046 | 1 085 067 | - | - | 630 870 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 269 869 | 569 185 | - | - | 1 039 884 |
| Soliditet (%) | 81,1 % | 66,7 % | 61,9 % | 56,9 % | 40,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 12,2 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 84 tkr, en nettomarginal på 4,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 81,1 % vid årets slut, upp från 56,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−12,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−1,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,53
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
897 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-12-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-12-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2021-11-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-11-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB