Aktivt företag
OAKS Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Bolaget skall bedriva installation av datoriserade styrsystem för ventilation, värme och kyla i fastigheter, service av installerade styrsystem, leverans av energilösningar för fastigheter, konsultation för optimering av styrsystem och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 september 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Englundavägen 13 3tr
- C/o
- Magnus Östman
- Postnummer & ort
- 17141 SOLNA
- Registrerat namn
- OAKS Stockholm ABReg 2019-10-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
67,7 mkr
▼ 7,4 %Årets resultat
230 tkr
▲ 551,1 %Tillgångar
27,5 mkr
▼ 12,9 %Eget kapital
7,0 mkr
▲ 3,4 %Anställda
30
Medelantal
Totala skulder
19,0 mkr
▼ 18,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 67 732 009 | 73 174 420 | 56 701 853 | 42 706 936 | 17 216 000 |
| Övriga externa kostnader | 10 866 460 | 10 420 624 | 6 564 153 | 4 116 933 | - |
| Personalkostnader | 26 022 274 | 23 157 444 | 19 994 326 | 12 454 313 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 7 130 174 | 9 430 382 | 5 766 197 | 5 041 720 | - |
| Resultat e. fin. poster | 7 163 254 | 9 556 814 | 5 763 247 | 5 041 118 | 1 359 000 |
| Resultat före skatt | 313 254 | −14 218 | 4 295 247 | 5 041 118 | - |
| Årets resultat | 229 596 | −50 894 | 3 387 647 | 3 991 614 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 27 463 529 | 31 534 681 | 22 472 592 | 15 519 421 | - |
| Kassa & bank | - | - | 6 982 091 | 429 587 | - |
| Summa tillgångar | 27 463 529 | 31 534 681 | 22 472 592 | 15 519 421 | - |
| Eget kapital | 6 992 847 | 6 763 251 | 6 814 144 | 4 838 497 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 19 002 682 | 23 303 430 | 14 190 448 | 10 680 924 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 35,5 % | 31,2 % | 26,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 7,4 % jämfört med 2024, till 67,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 230 tkr, en nettomarginal på 0,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik (SNI 71124). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+40,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
3,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,45
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
30 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Solna
Andra registrerade bolag med säte i Solna.
- 08 Multiservice ABAB
- 08 Schakt ABAB
- 08Form Bygg ABAB
- 1033 Consulting ABAB
- 111M ABAB
- 11M Sportsmanagement ABAB
- 18zero Advisors ABAB
- 195-Anläggning ABAB