Aktivt företag
Obeya AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Bolaget ska bedriva verksamhet inom PR och marknadsföring samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 maj 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Upplandsgatan 7
- Postnummer & ort
- 11123 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Obeya ABReg 2015-06-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
21,1 mkr
▲ 17,0 %Årets resultat
1,4 mkr
▲ 1490,1 %Tillgångar
7,9 mkr
▼ 3,3 %Eget kapital
4,6 mkr
▲ 44,2 %Anställda
9
Medelantal
Kassa & bank
2,0 mkr
▼ 16,1 %Totala skulder
3,4 mkr
▼ 33,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 21 131 269 | 18 056 372 | 18 303 755 | 24 616 945 | 17 005 408 |
| Övriga externa kostnader | 4 094 871 | 3 460 621 | 2 689 212 | 1 747 730 | - |
| Personalkostnader | 11 042 050 | 11 294 169 | 8 375 999 | 6 584 011 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 746 005 | −89 643 | 579 189 | 2 554 730 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 812 593 | −63 877 | 460 541 | 2 889 710 | 3 924 646 |
| Resultat före skatt | 1 812 593 | −63 877 | 460 541 | 2 889 710 | - |
| Årets resultat | 1 396 671 | −100 474 | 293 618 | 2 334 479 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 148 715 | 200 914 | 220 583 | 1 288 476 | - |
| Omsättningstillgångar | 7 772 945 | 7 989 409 | 5 540 370 | 7 718 907 | - |
| Kassa & bank | 2 042 995 | 2 434 604 | 1 809 050 | 3 249 184 | - |
| Summa tillgångar | 7 921 660 | 8 190 323 | 5 760 953 | 9 007 383 | - |
| Eget kapital | 4 559 335 | 3 162 663 | 3 763 137 | 3 969 519 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 362 325 | 5 027 660 | 1 997 816 | 5 037 864 | - |
| Soliditet (%) | - | 39,0 % | 65,0 % | 44,0 % | 62,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 17,0 % jämfört med 2023, till 21,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,4 mkr, en nettomarginal på 6,6 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, pr och kommunikation (SNI 73300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+5,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
30,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,31
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
9 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB