Aktivt företag
Octanorm Cleanroom AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolaget skall bedriva projektledning, installation och montering av väggar, tak och dörrar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 juni 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kälvestavägen 96
- Postnummer & ort
- 16354 SPÅNGA
- Registrerat namn
- Octanorm Cleanroom ABReg 2015-12-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
29,2 mkr
▲ 70,9 %Årets resultat
1,0 mkr
▲ 35,4 %Tillgångar
7,9 mkr
▲ 53,9 %Eget kapital
2,0 mkr
▲ 0,1 %Soliditet
25,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
3,6 mkr
▲ 21,5 %Totala skulder
5,8 mkr
▲ 89,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 29 181 870 | 17 072 052 | 9 614 000 | 9 395 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 676 526 | 1 295 916 | - | - |
| Personalkostnader | 4 356 109 | 3 605 475 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 438 819 | 924 253 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 276 156 | 933 900 | 123 000 | 1 582 000 |
| Resultat före skatt | 1 276 156 | 933 900 | - | - |
| Årets resultat | 1 002 911 | 740 816 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 877 120 | 5 119 571 | - | - |
| Kassa & bank | 3 553 853 | 2 923 881 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 877 120 | 5 119 571 | - | - |
| Eget kapital | 2 028 392 | 2 025 481 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 848 728 | 3 094 090 | - | - |
| Soliditet (%) | 25,8 % | 39,4 % | 58,3 % | 53,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 9,4 mkr (2021) till 29,2 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,0 mkr, en nettomarginal på 3,4 %.
- Soliditeten var 25,8 % vid årets slut, ned från 53,8 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+70,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+45,9 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
49,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,35
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,8 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Spånga
Andra registrerade bolag med säte i Spånga.
- 0709 Konsult ABAB
- 24 seconds ABAB
- 2b and Db2 ABAB
- 3 Brothers ABAB
- 3 tretton Transport ABAB
- 3-Corners ABAB
- 313 Bygg ABAB
- 3G medica ABAB