Aktivt företag
Octay AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Bolaget ska bedriva försäljning och utveckling av solglasögon och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 oktober 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32501 Tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hammarby Kaj 22
- Postnummer & ort
- 12062 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Octay ABReg 2020-03-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
22 tkr
Årets resultat
7 tkr
▲ 105,2 %Tillgångar
3,4 mkr
▲ 0,1 %Eget kapital
-2,4 mkr
▲ 0,3 %Soliditet
-71,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
81 tkr
▲ 70,3 %Totala skulder
5,8 mkr
▼ 0,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 21 677 | 0 | 0 | 264 766 | 565 987 |
| Övriga externa kostnader | 12 350 | 47 575 | 152 616 | 12 488 | 181 772 |
| Personalkostnader | - | - | - | 0 | 156 385 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 9 327 | −142 830 | −278 142 | 62 933 | −511 863 |
| Resultat e. fin. poster | 9 526 | −142 583 | −278 142 | 62 933 | −511 863 |
| Resultat före skatt | 9 526 | −142 583 | −278 142 | 62 933 | −511 863 |
| Årets resultat | 7 430 | −142 583 | −278 142 | 62 933 | −511 863 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 399 674 | 3 395 954 | 3 471 654 | 3 294 347 | 2 996 763 |
| Kassa & bank | 81 445 | 47 832 | 81 542 | 3 430 | 1 016 |
| Summa tillgångar | 3 399 674 | 3 395 954 | 3 471 654 | 3 294 347 | 2 996 763 |
| Eget kapital | −2 416 832 | −2 424 262 | −2 281 679 | −2 003 538 | −2 066 470 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 816 506 | 5 820 216 | 5 753 333 | 5 297 885 | 5 063 233 |
| Soliditet (%) | -71,0 % | -71,0 % | -66,0 % | -61,0 % | -69,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 7 tkr. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−2,4 mkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,58).
- Omsättningen var högre än hos 11 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör (SNI 32501). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−55,8 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,58
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2026-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-10-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB