Aktivt företag
Öfvre Biluthyrning AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva biluthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 oktober 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77110 Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 11442 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Öfvre Biluthyrning ABReg 2019-12-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
29,1 mkr
▼ 0,4 %Årets resultat
330 tkr
▼ 71,6 %Tillgångar
7,2 mkr
▲ 6,9 %Eget kapital
938 tkr
▼ 45,1 %Soliditet
13,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
2,1 mkr
▲ 2,4 %Totala skulder
6,3 mkr
▲ 24,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 29 078 170 | 29 194 068 | 26 309 907 | 23 261 000 | 11 553 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 522 970 | 2 483 519 | 2 058 165 | - | - |
| Personalkostnader | 3 587 444 | 3 656 379 | 3 537 311 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 655 917 | 1 068 516 | 436 966 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 230 765 | 1 503 389 | 868 740 | 723 000 | 874 000 |
| Resultat före skatt | 455 765 | 1 503 389 | 868 740 | - | - |
| Årets resultat | 330 132 | 1 160 937 | 666 669 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 169 665 | 224 045 | 279 625 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 023 296 | 6 503 907 | 5 647 516 | - | - |
| Kassa & bank | 2 121 239 | 2 072 493 | 1 991 636 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 192 961 | 6 727 952 | 5 927 141 | - | - |
| Eget kapital | 937 550 | 1 707 418 | 1 146 481 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 255 411 | 5 020 534 | 4 780 660 | - | - |
| Soliditet (%) | 13,0 % | 25,4 % | 19,3 % | 18,4 % | 21,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 29,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 330 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 13,0 % vid årets slut, ned från 18,4 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon (SNI 77110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−0,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+7,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
35,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,8 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB