Aktivt företag
OHAIRO BEAUTY AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
OHAIRO är ett varumärke som säljer hår- & skönhetsprodukter online och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 juli 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47752 Detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Aspvägen 5B
- C/o
- Annie Dickenson
- Postnummer & ort
- 19141 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- OHAIRO BEAUTY ABReg 2020-07-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
213 tkr
▼ 88,2 %Årets resultat
-42 tkr
▼ 108,1 %Tillgångar
857 tkr
▼ 26,3 %Eget kapital
-9 tkr
▼ 128,5 %Soliditet
-1,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
440 tkr
▲ 99,4 %Totala skulder
866 tkr
▼ 23,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 212 950 | 1 811 477 | 797 214 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 55 580 | 1 247 707 | 486 339 | 578 851 |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −41 164 | 522 290 | −10 140 | −501 645 |
| Resultat e. fin. poster | −42 040 | 520 615 | −10 414 | −501 690 |
| Resultat före skatt | −42 040 | 520 615 | −10 414 | −501 690 |
| Årets resultat | −42 040 | 517 822 | −10 414 | −501 690 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 856 814 | 1 162 532 | 627 059 | 641 105 |
| Kassa & bank | 440 240 | 220 814 | 85 494 | 1 463 |
| Summa tillgångar | 856 814 | 1 162 532 | 627 059 | 641 105 |
| Eget kapital | −9 323 | 32 717 | −485 104 | −474 690 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 866 137 | 1 129 815 | 1 112 163 | 1 115 795 |
| Soliditet (%) | -1,1 % | 2,8 % | -77,4 % | -74,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 88,2 % jämfört med 2023, till 213 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 42 tkr, en nettomarginal på −19,7 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−9 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,99).
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med kosmetika och hygienartiklar (SNI 47752). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−19,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−19,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−88,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−48,3 % per år
2022 till 2024
Balanslikviditet
0,99
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Byggkeramik Plattor ABAB
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB
- 2 B Aware ABAB