Aktivt företag
Oksalis Utbildning AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Bolaget skall på svenska marknaden utbilda matbutiker och dess medarbetare och all förenlig verksamhet till detta.
- Registrerat
- 24 januari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vävargatan 24
- Postnummer & ort
- 50730 BRÄMHULT
- Registrerat namn
- Oksalis Utbildning ABReg 2022-02-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,1 mkr
▲ 5,2 %Årets resultat
666 tkr
▼ 21,8 %Tillgångar
1,8 mkr
▼ 17,6 %Eget kapital
694 tkr
▼ 29,8 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▼ 3,6 %Totala skulder
539 tkr
▼ 37,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 4 055 220 | 3 856 575 | 1 524 652 |
| Övriga externa kostnader | 786 706 | 418 599 | 522 926 |
| Personalkostnader | 2 240 287 | 2 119 408 | 1 008 668 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 069 673 | 1 268 088 | −6 942 |
| Resultat e. fin. poster | 1 093 653 | 1 291 408 | 0 |
| Resultat före skatt | 846 653 | 1 013 408 | 0 |
| Årets resultat | 666 119 | 852 020 | 0 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 0 | 369 332 | 232 527 |
| Omsättningstillgångar | 1 757 679 | 1 763 282 | 727 039 |
| Kassa & bank | 1 383 262 | 1 434 302 | 48 630 |
| Summa tillgångar | 1 757 679 | 2 132 614 | 959 566 |
| Eget kapital | 693 504 | 987 385 | 35 365 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 539 175 | 867 229 | 924 201 |
| Soliditet (%) | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,5 mkr (2023) till 4,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 666 tkr, en nettomarginal på 16,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, personalutbildning (SNI 85594). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
26,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+63,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
96,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-14
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Brämhult
Andra registrerade bolag med säte i Brämhult.
- 123jobb ABAB
- 365 Security ABAB
- A & O Städservice AktiebolagAB
- A & S Medical ABAB
- AB Byggnadsställningar BrämhultAB
- AB Kjell-Åke RångebyAB
- AB Svensk Växtmiljö i BoråsAB
- ablux ABAB