Aktivt företag
Omni Invent AB
Översikt
Bolaget skall bedriva produktutveckling och konstruktion inom det mekaniska och elektroniska området, programvaruutveckling samt att tillhandahålla tjänster i anslutning till detta och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 juni 2002
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Jaktlyckan 28
- Postnummer & ort
- 43652 HOVÅS
- Registrerat namn
- Omni Invent ABReg 2002-06-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
100 tkr
Årets resultat
55 tkr
▲ 524,0 %Tillgångar
287 tkr
▲ 25,1 %Eget kapital
259 tkr
▲ 27,2 %Kassa & bank
200 tkr
▲ 55,4 %Totala skulder
28 tkr
▲ 8,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 100 000 | 0 | 0 | 7 000 | 261 000 |
| Övriga externa kostnader | 43 336 | 14 777 | 15 895 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 56 664 | −14 777 | −15 895 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 57 692 | −13 069 | −15 137 | −17 000 | 65 000 |
| Resultat före skatt | 57 692 | −13 069 | −15 137 | - | - |
| Årets resultat | 55 418 | −13 069 | −15 137 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 287 490 | 229 798 | 242 867 | - | - |
| Kassa & bank | 200 076 | 128 755 | 146 910 | - | - |
| Summa tillgångar | 287 490 | 229 798 | 242 867 | - | - |
| Eget kapital | 259 022 | 203 604 | 216 673 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 28 468 | 26 194 | 26 194 | - | - |
| Soliditet (%) | - | 89,0 % | 89,0 % | 90,0 % | 105,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 55 tkr, en nettomarginal på 55,4 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
56,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
55,4 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−21,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
21,4 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB