Aktivt företag
ON Management AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet med projektledning inom samhällsbyggnad och infrastruktur, organisation, mark- och anläggningsområdet, värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 februari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Årstaängsvägen 21 c
- Postnummer & ort
- 11760 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- ON Management ABReg 2020-05-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
31,6 mkr
▲ 22,9 %Årets resultat
5,0 mkr
▲ 14,3 %Tillgångar
14,1 mkr
▲ 30,1 %Eget kapital
7,8 mkr
▲ 67,8 %Soliditet
55,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
17
Medelantal
Kassa & bank
5,2 mkr
▲ 0,3 %Totala skulder
6,3 mkr
▲ 2,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 31 592 729 | 25 696 970 | 21 010 000 | 15 061 000 | 9 150 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 601 859 | 4 312 136 | - | - | - |
| Personalkostnader | 14 175 158 | 11 085 392 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 6 477 788 | 5 609 469 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 6 448 524 | 5 623 841 | 4 848 000 | 2 658 000 | 977 000 |
| Resultat före skatt | 6 448 524 | 5 623 841 | - | - | - |
| Årets resultat | 5 034 825 | 4 404 570 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 670 211 | 342 173 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 11 422 806 | 10 491 721 | - | - | - |
| Kassa & bank | 5 215 726 | 5 199 495 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 14 093 017 | 10 833 894 | - | - | - |
| Eget kapital | 7 757 577 | 4 622 752 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 335 440 | 6 211 142 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 55,0 % | 43,0 % | 39,0 % | 39,0 % | 46,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 9,2 mkr (2021) till 31,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 5,0 mkr, en nettomarginal på 15,9 %.
- Soliditeten var 55,0 % vid årets slut, upp från 39,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
20,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+22,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+36,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
64,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
17 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB