Aktivt företag
On The Road Studio AB
Översikt
Företaget ägnar sig huvudsakligen åt konsultverksamhet inom mjukvaruutveckling. Företaget designar, utvecklar och säljer mjukvara och prenumerationer till mjukvarutjänster. Därutöver kommer företaget äga och handla med aktier och andra värdepapper.
- Registrerat
- 1 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 58290 Utgivning av annan programvara
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12145 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- On The Road Studio ABReg 2021-09-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,4 mkr
▼ 2,6 %Årets resultat
117 tkr
▲ 250,8 %Tillgångar
339 tkr
▼ 26,0 %Eget kapital
337 tkr
▲ 53,6 %Soliditet
99,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
61 tkr
▼ 74,7 %Totala skulder
2 tkr
▼ 99,2 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 373 002 | 1 409 002 | 1 711 241 | 1 618 000 | 1 551 000 |
| Övriga externa kostnader | 52 718 | 57 945 | 1 677 630 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 145 012 | 40 208 | 28 291 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 147 334 | 41 764 | 28 370 | 2 000 | 409 000 |
| Resultat före skatt | 147 334 | 41 764 | 28 370 | - | - |
| Årets resultat | 117 462 | 33 482 | 22 543 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 338 738 | 457 900 | 676 769 | - | - |
| Kassa & bank | 61 206 | 242 262 | 428 295 | - | - |
| Summa tillgångar | 338 738 | 457 900 | 676 769 | - | - |
| Eget kapital | 336 759 | 219 297 | 185 815 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 980 | 238 603 | 490 954 | - | - |
| Soliditet (%) | 99,0 % | 48,0 % | 28,0 % | 18,0 % | 77,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,7 mkr (2024) till 1,4 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 117 tkr, en nettomarginal på 8,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 99,0 % vid årets slut, upp från 18,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−5,3 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
34,9 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-10-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-09-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-12-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-09-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 bygg & måleri i johanneshov ABAB
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 1652 Waxholm ABAB
- 19Labbet ABAB