Aktivt företag
On Way Sweden AB
Översikt
Bolaget skall förmedla transporter, kurirverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 september 2000
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52260 Annan stödverksamhet avseende transport
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 208
- Postnummer & ort
- 26123 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- On Way Sweden ABReg 2001-10-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,9 mkr
▼ 24,8 %Årets resultat
2 tkr
▼ 58,6 %Tillgångar
3,5 mkr
▲ 13,0 %Eget kapital
1,5 mkr
▲ 0,1 %Soliditet
62,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
622 tkr
▲ 7,1 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 75,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 906 925 | 7 850 439 | 14 828 544 | 15 539 241 | 13 053 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 114 029 | 4 269 424 | 7 243 277 | 7 901 868 | - |
| Personalkostnader | 3 044 189 | 3 932 162 | 6 363 829 | 7 113 017 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −411 775 | −594 520 | 961 561 | 169 752 | - |
| Resultat e. fin. poster | −406 124 | −605 421 | 931 196 | 159 245 | 374 000 |
| Resultat före skatt | 5 257 | 27 410 | 545 772 | 162 096 | - |
| Årets resultat | 2 073 | 5 002 | 422 568 | 120 987 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 467 294 | 610 895 | 1 775 726 | 1 123 002 | - |
| Omsättningstillgångar | 3 054 430 | 2 505 003 | 3 329 384 | 3 315 811 | - |
| Kassa & bank | 621 572 | 580 298 | 1 113 026 | 727 634 | - |
| Summa tillgångar | 3 521 724 | 3 115 898 | 5 105 110 | 4 438 813 | - |
| Eget kapital | 1 515 498 | 1 513 425 | 1 508 423 | 1 085 855 | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 470 045 | 178 109 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 171 712 | 666 578 | 1 877 916 | 2 311 547 | - |
| Soliditet (%) | 62,0 % | 72,0 % | 49,0 % | 40,0 % | 34,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 15,5 mkr (2022) till 5,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2 tkr, en nettomarginal på 0,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 62,0 % vid årets slut, upp från 40,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, annan stödverksamhet avseende transport (SNI 52260). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−7,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−24,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−18,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,61
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2026-01-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 24 Wash ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB