One Bumblebee AB
Översikt
Bolaget ska bedriva programledning, produktion av rörlig och stillbildsmedia, moderator- och föreläsningsverksamhet, utbildning, krönikörs- och författarverksamhet samt konsultverksamhet inom hälsa, kommunikation och berättande. Bolaget ska även kunna utveckla, producera och förmedla innehåll, koncept, utbildningar och relaterade tjänster inom dessa områden, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 oktober 1984
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Bransch (SNI)
- SNI 96990 Diverse övriga konsumenttjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Käringögatan 6B
- Postnummer & ort
- 25732 RYDEBÄCK
- Registrerat namn
- One Bumblebee ABReg 2021-06-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 557 356 | 1 158 663 | 1 175 152 | 1 203 000 | 1 264 000 |
| Övriga externa kostnader | 114 247 | 52 333 | 105 109 | - | - |
| Personalkostnader | 718 005 | 697 993 | 881 450 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 708 792 | 399 376 | 184 554 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 725 732 | 433 150 | 209 934 | 281 000 | 315 000 |
| Resultat före skatt | 535 732 | 323 150 | 159 934 | - | - |
| Årets resultat | 418 084 | 254 068 | 123 277 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 100 000 | 100 000 | 100 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 939 055 | 1 556 104 | 1 415 193 | - | - |
| Kassa & bank | 1 746 438 | 1 474 275 | 1 052 869 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 039 055 | 1 656 104 | 1 515 193 | - | - |
| Eget kapital | 830 916 | 712 832 | 608 764 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 578 139 | 503 272 | 576 429 | - | - |
| Soliditet (%) | 65,3 % | 64,1 % | 57,5 % | 54,1 % | 53,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 34,4 % jämfört med 2024, till 1,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 418 tkr, en nettomarginal på 26,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 65,3 % vid årets slut, upp från 54,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, produktion av film, video och tv-program (SNI 59110). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Rydebäck
Andra registrerade bolag med säte i Rydebäck.
- 8182 ABAB
- AA Fysio och Rehab ABAB
- AB RydebäcksrevisornAB
- AB TEGEL i RydebäckAB
- ACIR Consulting ABAB
- ACR Medical Consultant ABAB
- Active Business Management Sweden ABAB
- Adocto Holding ABAB