Aktivt företag
Önnesbo Jordbruks AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Bolaget skall bedriva jordbruk med växtodling samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 mars 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01610 Stödverksamhet avseende växtodling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Önnerupsvägen 24
- Postnummer & ort
- 23791 BJÄRRED
- Registrerat namn
- Önnesbo Jordbruks ABReg 2015-03-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,3 mkr
▼ 8,6 %Årets resultat
1,1 mkr
▼ 22,3 %Tillgångar
14,0 mkr
▲ 16,3 %Eget kapital
9,0 mkr
▲ 14,6 %Soliditet
78,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 140,9 %Totala skulder
1,7 mkr
▲ 25,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 326 625 | 8 015 534 | 4 824 189 | 4 755 870 | 4 847 958 |
| Övriga externa kostnader | 2 386 528 | 1 852 085 | 1 642 259 | 1 567 015 | 1 573 460 |
| Personalkostnader | 898 022 | 866 295 | 859 031 | 733 188 | 677 177 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 587 878 | 3 186 404 | 474 668 | 662 790 | 675 313 |
| Resultat e. fin. poster | 1 870 235 | 3 416 060 | 633 707 | 708 642 | 704 243 |
| Resultat före skatt | 1 372 288 | 1 471 060 | 633 707 | 708 642 | 704 243 |
| Årets resultat | 1 142 131 | 1 470 058 | 633 707 | 708 642 | 704 243 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 355 367 | 6 609 226 | 4 504 640 | 2 938 503 | 3 194 235 |
| Omsättningstillgångar | 7 646 632 | 5 433 014 | 2 998 790 | 3 919 210 | 2 966 053 |
| Kassa & bank | 1 457 229 | 604 873 | 622 059 | 930 836 | 334 104 |
| Summa tillgångar | 14 001 999 | 12 042 240 | 7 503 430 | 6 857 713 | 6 160 288 |
| Eget kapital | 8 984 208 | 7 842 077 | 6 576 019 | 6 146 312 | 5 437 670 |
| Långfristiga skulder | 559 633 | 549 652 | 345 652 | 146 816 | 146 816 |
| Kortfristiga skulder | 1 149 384 | 809 411 | 581 759 | 564 585 | 575 802 |
| Soliditet (%) | 78,0 % | 78,0 % | 88,0 % | 90,0 % | 88,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 8,6 % jämfört med 2023, till 7,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 15,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 78,0 % vid årets slut, ned från 90,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, stödverksamhet avseende växtodling (SNI 01610). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+10,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
12,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,65
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,7 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-11-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-12-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-01-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2022-01-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bjärred
Andra registrerade bolag med säte i Bjärred.
- 3DGeoTech Sweden ABAB
- A Great Company Sweden ABAB
- A1 Innovation 4 you ABAB
- AAccounting ABAB
- AB Christian LindénAB
- AB Elteknik i BjärredAB
- AB Kayser consultingAB
- ABIOSÈ ABAB