Aktivt företag
Onsala Sömnad AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Bolagets verksamhet är att tillhandahålla tjänster inom sömnad och läderarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 14290 Tillverkning av diverse övriga beklädnadsvaror och tillbehör
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sikens väg 80
- Postnummer & ort
- 43992 ONSALA
- Registrerat namn
- Onsala Sömnad ABReg 2020-11-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
43 tkr
▲ 237,3 %Årets resultat
12 tkr
▲ 233,2 %Tillgångar
115 tkr
▲ 18,4 %Eget kapital
30 tkr
▲ 66,7 %Soliditet
26,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
69 tkr
▲ 48,6 %Totala skulder
85 tkr
▲ 7,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 43 078 | 12 773 | 28 569 | 22 742 | 18 448 |
| Övriga externa kostnader | 17 958 | 12 707 | 11 370 | 15 951 | 10 900 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 12 008 | −9 021 | 724 | −3 413 | −17 291 |
| Resultat e. fin. poster | 12 011 | −9 016 | 729 | −3 413 | −17 291 |
| Resultat före skatt | 12 011 | −9 016 | 729 | −3 413 | −17 291 |
| Årets resultat | 12 011 | −9 016 | 729 | −3 413 | −17 291 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 20 802 | 31 087 | 32 028 | 40 708 | 15 086 |
| Omsättningstillgångar | 94 621 | 66 396 | 60 178 | 56 932 | 34 535 |
| Kassa & bank | 68 930 | 46 393 | 47 450 | 36 466 | 27 276 |
| Summa tillgångar | 115 423 | 97 483 | 92 206 | 97 640 | 49 621 |
| Eget kapital | 30 020 | 18 009 | 19 025 | 18 296 | 21 709 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 85 403 | 79 474 | 73 181 | 79 345 | 27 912 |
| Soliditet (%) | 26,0 % | 18,5 % | 20,6 % | 18,7 % | 43,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 12 tkr. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 26,0 % vid årets slut, upp från 18,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 17 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av diverse övriga beklädnadsvaror och tillbehör (SNI 14290). Se de största bolagen i branschen
Balanslikviditet
1,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Onsala
Andra registrerade bolag med säte i Onsala.
- 25K Holding ABAB
- 29R Holding ABAB
- 2M Rekond ABAB
- 3-Verket Entreprenad ABAB
- 31 Hz Music ABAB
- 314159 ABAB
- 360 LEARNING ABAB
- 4a49 Consulting ABAB