Aktivt företag

Opening Mälardalen Aktiebolag

AB Org.nr 5565855466
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva försäljning av dockningsenheter, industriportar för alla ändamål, vädertätningar och säkerhetssystem som håller fast lastbilar och släp vid lastning och lossning. Samt montering och service av ovanstående produkter, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
16 februari 2000
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 33110 Reparation och underhåll av metallvaror
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Fågelgatan 1
Postnummer & ort
64133 KATRINEHOLM
Registrerat namn
Opening Mälardalen AktiebolagReg 2000-04-04

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
23,6 mkr
▲ 22,1 %
Årets resultat
338 tkr
▲ 523,1 %
Tillgångar
7,6 mkr
▼ 5,3 %
Eget kapital
2,4 mkr
▲ 26,0 %
Soliditet
33,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
951 tkr
▲ 15256,3 %
Totala skulder
5,1 mkr
▼ 17,6 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 23 603 213 19 334 537 12 950 000 14 973 000 17 631 602
Övriga externa kostnader 3 024 938 3 401 824 - - 1 726 485
Personalkostnader 5 492 550 5 612 954 - - 3 042 738
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 759 054 −45 443 - - 1 759 066
Resultat e. fin. poster 596 290 −248 698 −85 000 251 000 1 719 660
Resultat före skatt 436 590 91 302 - - 1 282 460
Årets resultat 337 871 54 225 - - 1 002 216
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - 98 000
Omsättningstillgångar 7 567 548 7 994 865 - - 14 138 052
Kassa & bank 951 321 6 195 - - 82 324
Summa tillgångar 7 649 548 8 076 865 - - 14 236 052
Eget kapital 2 415 288 1 916 650 - - 1 871 334
Långfristiga skulder 77 089 1 102 882 - - 1 277 881
Kortfristiga skulder 4 997 471 5 057 333 - - 10 649 637
Soliditet (%) 33,0 % 24,0 % 41,0 % 49,0 % 16,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 13,0 mkr (2022) till 23,6 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 338 tkr, en nettomarginal på 1,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 33,0 % vid årets slut, ned från 49,0 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av metallvaror (SNI 33110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+22,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+16,4 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
14,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,4 mkr
7 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Opening Mälardalen Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-29 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-05 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-08 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-26 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Katrineholm

Andra registrerade bolag med säte i Katrineholm.

Alla företag i Katrineholm →