Aktivt företag
Opticon Rock AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolaget skall bedriva entreprenadarbeten i anläggningsbranschen såsom bergarbeten och betongarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 augusti 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Industrivägen 9
- Postnummer & ort
- 43892 HÄRRYDA
- Registrerat namn
- Opticon Rock ABReg 2015-08-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
63,9 mkr
▲ 14,3 %Årets resultat
6,8 mkr
▲ 240,6 %Tillgångar
32,3 mkr
▲ 29,2 %Eget kapital
14,4 mkr
▲ 90,0 %Soliditet
68,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
19
Medelantal
Kassa & bank
15,7 mkr
▲ 309,9 %Totala skulder
8,0 mkr
▼ 24,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 63 942 275 | 55 939 037 | 65 109 522 | 82 907 254 | 25 403 000 |
| Övriga externa kostnader | 5 833 376 | 5 708 709 | 4 668 676 | 3 320 082 | - |
| Personalkostnader | 15 768 984 | 15 565 167 | 13 774 146 | 10 948 911 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 11 573 488 | 3 163 946 | 13 658 538 | 11 361 091 | - |
| Resultat e. fin. poster | 11 764 527 | 3 533 816 | 13 791 024 | 11 357 631 | −484 000 |
| Resultat före skatt | 8 614 527 | 2 583 816 | 10 341 024 | 8 907 631 | - |
| Årets resultat | 6 797 101 | 1 995 614 | 8 203 446 | 7 369 448 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 726 106 | 1 169 450 | 422 200 | 201 393 | - |
| Omsättningstillgångar | 28 617 529 | 23 856 232 | 25 922 233 | 17 771 407 | - |
| Kassa & bank | 15 684 499 | 3 826 171 | 13 798 689 | 10 592 621 | - |
| Summa tillgångar | 32 343 635 | 25 025 682 | 26 344 433 | 17 972 800 | - |
| Eget kapital | 14 351 354 | 7 554 252 | 11 558 638 | 9 355 192 | - |
| Långfristiga skulder | 469 701 | 0 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 522 580 | 10 621 430 | 8 885 795 | 6 167 608 | - |
| Soliditet (%) | 68,9 % | 51,9 % | 61,7 % | 62,9 % | 17,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 14,3 % jämfört med 2024, till 63,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 6,8 mkr, en nettomarginal på 10,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 68,9 % vid årets slut, upp från 62,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, mark- och grundarbeten (SNI 43120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+26,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
47,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,80
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,4 mkr
19 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Härryda
Andra registrerade bolag med säte i Härryda.
- 1FF Fasteners ABAB
- 2Ald ABAB
- A-staden entreprenad ABAB
- AB Miljö & Transport i GöteborgAB
- Agenda Media ABAB
- AHAB West ABAB
- AHAB West Holding ABAB
- Aktiebolaget Henry Karlssons Såg och ByggvarorAB