Aktivt företag
Optima Belysning & Teknik Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva grossistförsäljning av belysning och elartiklar för elinstallation samt bedriva konsultverksamhet inom elinstallation.
- Registrerat
- 10 juni 1986
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46433 Partihandel med elartiklar
- Bransch (SNI)
- SNI 46471 Partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Blomgatan 17
- Postnummer & ort
- 97331 LULEÅ
- Registrerat namn
- Optima Belysning & Teknik AktiebolagReg 1986-11-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
39,7 mkr
▲ 5,0 %Årets resultat
2,2 mkr
▼ 32,5 %Tillgångar
6,7 mkr
▼ 9,4 %Eget kapital
3,4 mkr
▼ 22,9 %Soliditet
51,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
5 tkr
▼ 99,7 %Totala skulder
3,3 mkr
▲ 10,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 39 688 298 | 37 796 982 | 54 032 181 | 35 656 000 | 34 948 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 487 358 | 4 243 805 | 4 565 627 | - | - |
| Personalkostnader | 2 649 852 | 1 754 194 | 1 831 518 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 822 503 | 4 141 883 | 7 818 562 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 786 818 | 4 123 025 | 7 790 961 | 3 615 000 | 3 313 000 |
| Resultat före skatt | 2 786 818 | 4 123 025 | 7 790 961 | - | - |
| Årets resultat | 2 190 589 | 3 243 284 | 6 172 599 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 663 121 | 7 352 904 | 12 499 618 | - | - |
| Kassa & bank | 5 251 | 1 590 927 | 4 794 385 | - | - |
| Summa tillgångar | 6 663 121 | 7 352 904 | 12 499 618 | - | - |
| Eget kapital | 3 396 504 | 4 405 915 | 7 262 631 | - | - |
| Långfristiga skulder | 69 161 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 197 456 | 2 946 989 | 5 236 987 | - | - |
| Soliditet (%) | 51,0 % | 59,9 % | 58,1 % | 47,4 % | 54,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 5,0 % jämfört med 2023, till 39,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,2 mkr, en nettomarginal på 5,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 51,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med elartiklar (SNI 46433). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+3,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
64,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
9,9 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Optima Belysning & Teknik Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Luleå
Andra registrerade bolag med säte i Luleå.
- 0920 ABAB
- 1:445 Fastighet i Norr ABAB
- 1220 Holding ABAB
- 1411 Consulting ABAB
- 1435 ABAB
- 16solceller ABAB
- 1times x ABAB
- 2 L Holding ABAB