Aktivt företag
optimax transport AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva flyttfirma, städtjänster, hemservice och transportverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 maj 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49420 Flyttjänster
- Bransch (SNI)
- SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- skjutbanegatan 6a västerås
- C/o
- C/o ahmadobiedallah
- Postnummer & ort
- 72339 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- optimax transport ABReg 2023-06-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,4 mkr
▲ 109,5 %Årets resultat
43 tkr
▼ 73,4 %Tillgångar
572 tkr
▲ 104,0 %Eget kapital
191 tkr
▲ 29,2 %Soliditet
33,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
154 tkr
▼ 23,5 %Totala skulder
381 tkr
▲ 187,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 366 477 | 1 606 690 | 89 077 | 89 077 |
| Övriga externa kostnader | 955 146 | 564 691 | 95 433 | 95 433 |
| Personalkostnader | 1 335 142 | 293 324 | 6 000 | 6 000 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 57 448 | 163 088 | −39 196 | −39 196 |
| Resultat e. fin. poster | 54 338 | 162 294 | −39 323 | −39 323 |
| Resultat före skatt | 54 338 | 162 294 | −39 323 | −39 323 |
| Årets resultat | 43 147 | 162 294 | −39 323 | −39 323 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 572 068 | 280 416 | 86 491 | 86 491 |
| Kassa & bank | 153 772 | 201 108 | 39 978 | 39 978 |
| Summa tillgångar | 572 068 | 280 416 | 86 491 | 86 491 |
| Eget kapital | 191 118 | 147 971 | −14 323 | −14 323 |
| Långfristiga skulder | 81 339 | 85 695 | 91 000 | 91 000 |
| Kortfristiga skulder | 299 611 | 46 750 | 9 814 | 9 814 |
| Soliditet (%) | 33,4 % | 52,8 % | -16,6 % | -16,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 109,5 % jämfört med 2024, till 3,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 43 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 33,4 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, flyttjänster (SNI 49420). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+109,5 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
22,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB