Aktivt företag
Optoex AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Företaget skall bedriva handel med produkter och tillhörande tjänster i huvudsak inom tele-kommunikation samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 mars 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46502 Partihandel med elektronikkomponenter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Järkholmsvägen 34
- C/o
- Kent Brezicka
- Postnummer & ort
- 43656 HOVÅS
- Registrerat namn
- Optoex ABReg 2016-03-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,5 mkr
▼ 35,0 %Årets resultat
1,3 mkr
▼ 52,5 %Tillgångar
2,7 mkr
▼ 53,7 %Eget kapital
1,9 mkr
▼ 47,2 %Soliditet
86,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,6 mkr
▼ 67,8 %Totala skulder
241 tkr
▼ 80,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 492 881 | 8 446 688 | 6 309 464 | 9 395 493 | 4 204 520 |
| Övriga externa kostnader | 1 885 501 | 1 308 728 | 734 236 | 3 939 466 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 185 835 | 3 032 659 | 2 469 801 | 775 327 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 235 349 | 3 185 159 | 2 531 904 | 799 376 | 323 493 |
| Resultat före skatt | 1 663 349 | 3 477 159 | 2 577 304 | 852 276 | - |
| Årets resultat | 1 305 993 | 2 750 422 | 2 041 404 | 674 764 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 72 000 | 60 000 | 48 000 | 36 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 594 305 | 5 695 762 | 5 626 291 | 3 079 915 | - |
| Kassa & bank | 1 647 134 | 5 122 799 | 3 684 051 | 685 169 | - |
| Summa tillgångar | 2 666 305 | 5 755 762 | 5 674 291 | 3 115 915 | - |
| Eget kapital | 1 896 652 | 3 590 658 | 3 840 236 | 1 798 832 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 240 653 | 1 208 104 | 585 055 | 22 683 | - |
| Soliditet (%) | 86,9 % | 75,6 % | 85,2 % | 90,7 % | 67,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 35,0 % jämfört med 2024, till 5,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,3 mkr, en nettomarginal på 23,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 86,9 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med elektronikkomponenter (SNI 46502). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
23,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−35,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
68,9 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 436 måleri ABAB
- 5AVE INVEST ABAB
- 7:th wave consulting ABAB