Aktivt företag
Orci Nordic AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Aktiebolaget ska idka handel med och service av rengöringsutrustning, förmedling av städtjänster samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 mars 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46440 Partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Grafikgatan 26
- C/o
- c/o Ren Jämt AB
- Postnummer & ort
- 75454 UPPSALA
- Registrerat namn
- Orci Nordic ABReg 2018-03-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,4 mkr
▲ 9,0 %Årets resultat
206 tkr
▼ 28,7 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 28,3 %Eget kapital
671 tkr
▲ 44,4 %Soliditet
51,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Totala skulder
633 tkr
▼ 53,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 429 430 | 2 227 969 | 2 053 322 | 2 968 469 | 6 686 000 |
| Övriga externa kostnader | 660 161 | 764 245 | 688 366 | 935 282 | - |
| Personalkostnader | 805 274 | 961 808 | 1 455 018 | 1 883 106 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 231 535 | 325 114 | −480 880 | −704 012 | - |
| Resultat e. fin. poster | 206 216 | 289 328 | −510 654 | −729 268 | 893 000 |
| Resultat före skatt | 206 216 | 289 328 | −510 654 | −729 268 | - |
| Årets resultat | 206 216 | 289 328 | −510 654 | −729 268 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 304 195 | 1 818 313 | 1 273 323 | 1 334 461 | - |
| Kassa & bank | - | 0 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 1 304 195 | 1 818 313 | 1 273 323 | 1 334 461 | - |
| Eget kapital | 670 939 | 464 723 | 175 395 | 686 049 | - |
| Långfristiga skulder | 152 055 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 481 201 | 1 353 589 | 1 097 928 | 648 412 | - |
| Soliditet (%) | 51,4 % | 25,6 % | 13,8 % | 51,4 % | 31,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,1 mkr (2022) till 2,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 206 tkr, en nettomarginal på 8,5 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 51,4 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel (SNI 46440). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−22,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
30,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,71
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-11-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB