Örebro Idrott och Hälsa AB
Översikt
Bolaget ska bedriva verksamhet inom områdena, träningscenter och gym med inriktning på kampsport och självförsvar för vuxna, ungdomar och barn, försäljning av utrustning, produkter och tjänster relaterad till verksamheten och därmed jämförlig verksamhet. Vidare ska bolaget bedriva verksamhet inom området säkerhets- och självskydd. Därjämte kan bolaget köpa, sälja och förvalta aktier, obligationer, reverser, andelar, fastigheter samt köpa och sälja administrativa tjänster, ingå borgensåtaganden samt idka därmed förenlig verksamhet. Dock ej sådan verksamhet som anses i lag om bankrörelse eller lag om finansieringsverksamhet. Tillika äger bolaget rätt att för dotterbolag och närbesläktade företag ingå borgensåtagande, så och till dessa lämna lån.
- Registrerat
- 15 augusti 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93120 Sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 47711 Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 93130 Drift av gymanläggningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Maskingatan 1C
- Postnummer & ort
- 70286 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Örebro Idrott och Hälsa ABReg 2016-08-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 754 499 | 2 160 185 | 2 400 163 | 2 432 535 | 2 290 822 |
| Övriga externa kostnader | 1 224 202 | 1 086 455 | 1 301 346 | 1 286 430 | 1 482 855 |
| Personalkostnader | 533 151 | 780 878 | 575 007 | 846 933 | 524 031 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −609 071 | 2 851 441 | 216 993 | −4 574 | 65 935 |
| Resultat e. fin. poster | −638 819 | 2 835 579 | 198 431 | −32 309 | 41 895 |
| Resultat före skatt | −62 819 | 2 112 579 | 145 431 | −32 309 | 41 895 |
| Årets resultat | −62 866 | 1 665 630 | 111 886 | −32 309 | 38 441 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 749 001 | 354 752 | 432 149 | 509 546 | 586 943 |
| Omsättningstillgångar | 1 125 627 | 3 224 527 | 585 837 | 341 995 | 456 036 |
| Kassa & bank | 602 530 | 172 613 | 260 480 | 51 722 | 151 739 |
| Summa tillgångar | 2 874 628 | 3 579 279 | 1 017 986 | 851 541 | 1 042 979 |
| Eget kapital | 1 131 882 | 1 894 748 | 229 118 | 117 232 | 149 542 |
| Långfristiga skulder | 420 964 | 77 000 | 119 000 | 161 000 | 197 178 |
| Kortfristiga skulder | 1 121 782 | 831 531 | 616 868 | 573 309 | 696 259 |
| Soliditet (%) | 44,9 % | 70,2 % | 26,6 % | 28,7 % | 14,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 2,4 mkr (2022) till 1,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 63 tkr, en nettomarginal på −3,6 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 44,9 % vid årets slut, upp från 28,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet (SNI 93120). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB