Aktivt företag

Örebro Svetsteknik AB

AB Org.nr 5590445432
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-04

Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att bedriva svetsarbeten samt försäljning, uthyrning, rådgivning och service med avseende på svetsutrustning och svetsteknik och därmed fören- lig verksamhet.

Registrerat
28 december 2015
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 33110 Reparation och underhåll av metallvaror
Bransch (SNI)
SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Strandvägen 43
C/o
c/o Nordenling
Postnummer & ort
70365 ÖREBRO
Registrerat namn
Örebro Svetsteknik ABReg 2015-12-28

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
3,6 mkr
▲ 0,4 %
Årets resultat
324 tkr
▲ 88,4 %
Tillgångar
1,8 mkr
▼ 4,3 %
Eget kapital
777 tkr
▲ 71,7 %
Soliditet
44,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
103 kr
▼ 99,9 %
Totala skulder
983 tkr
▼ 29,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 605 057 3 589 593 3 639 156 6 357 070 8 959 096
Övriga externa kostnader 429 909 899 966 667 384 1 469 728 -
Personalkostnader 2 699 889 2 716 610 2 178 664 4 976 279 -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 483 219 71 802 881 170 175 069 -
Resultat e. fin. poster 422 014 15 758 808 213 160 970 751 983
Resultat före skatt 422 014 225 758 858 213 100 970 -
Årets resultat 324 348 172 128 680 485 62 469 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 0 0 4 814 -
Omsättningstillgångar 1 759 774 1 839 259 2 164 083 2 289 762 -
Kassa & bank 103 191 250 75 893 163 697 -
Summa tillgångar 1 759 774 1 839 259 2 164 083 2 294 576 -
Eget kapital 776 720 452 371 880 243 599 758 -
Långfristiga skulder 375 334 905 197 601 422 419 673 -
Kortfristiga skulder 607 720 481 691 472 418 1 015 145 -
Soliditet (%) 44,1 % 24,6 % 48,4 % 35,1 % 23,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 3,6 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 324 tkr, en nettomarginal på 9,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
  • Soliditeten var 44,1 % vid årets slut, upp från 35,1 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av metallvaror (SNI 33110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−20,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
41,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
721 tkr
5 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Örebro Svetsteknik AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-10

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-09 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-11 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-10-14 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Örebro

Andra registrerade bolag med säte i Örebro.

Alla företag i Örebro →