Öresunds Ambulans AB
Översikt
Tillhandahålla prehospital triagering och akut sjukvårdsberedskap på plats med akutambulans utfört av Anestesi-Ambulans- Intensivsjuksköterska och läkare i samband med evenemang och event. Transport av patienter till vårdinrättning vid akuta livshotande tillstånd likväl som semiakuta tillstånd. Utbildning, föreläsningar och konsultuppdrag inom vården. Tillhandahållande av Anestesi- Intensiv- och Ambulanstjänster vid sjukhus och vårdinrättningar. Idka värdepappershandel.
- Registrerat
- 16 november 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86920 Ambulanstransporter och ambulanssjukvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Allégatan 2 C
- C/o
- c/o Jörgen Nilsson
- Postnummer & ort
- 23431 LOMMA
- Registrerat namn
- Öresunds Ambulans ABReg 2016-11-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 988 818 | 2 190 429 | 1 854 828 | 1 790 458 | 1 331 632 |
| Övriga externa kostnader | 615 203 | 584 714 | 736 904 | 532 048 | 388 991 |
| Personalkostnader | 722 558 | 487 315 | 460 219 | 521 306 | 341 750 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 594 865 | 1 049 208 | 634 462 | 681 561 | 587 891 |
| Resultat e. fin. poster | 602 806 | 1 087 790 | 663 557 | 682 590 | 587 387 |
| Resultat före skatt | 602 806 | 1 087 790 | 663 557 | 682 590 | 587 387 |
| Årets resultat | 470 981 | 860 022 | 523 686 | 538 349 | 465 063 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 82 844 | 139 036 | 208 228 | 290 420 | 65 000 |
| Omsättningstillgångar | 3 581 506 | 3 181 188 | 2 236 277 | 1 668 752 | 1 185 730 |
| Kassa & bank | 3 567 338 | 3 028 555 | 2 193 030 | 1 555 044 | 1 118 176 |
| Summa tillgångar | 3 664 350 | 3 320 224 | 2 444 505 | 1 959 172 | 1 250 730 |
| Eget kapital | 2 952 855 | 2 981 873 | 2 121 852 | 1 598 166 | 1 059 817 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 711 495 | 338 351 | 322 653 | 361 006 | 190 913 |
| Soliditet (%) | 80,6 % | 89,8 % | 86,8 % | 81,6 % | 85,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 9,2 % jämfört med 2024, till 2,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 471 tkr, en nettomarginal på 23,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 80,6 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, ambulanstransporter och ambulanssjukvård (SNI 86920). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lomma
Andra registrerade bolag med säte i Lomma.
- 0s & 1s Software ABAB
- 1085 ABAB
- 1210 Management ABAB
- 3e Consulting ABAB
- 3rd Culture ABAB
- 404 Nordic Software ABAB
- 9k consulting ABAB
- A Fastighetsförmedling ABAB