Aktivt företag
Örjan Brännström AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva transport- och flyttningsrörelse och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49420 Flyttjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bastuvägen 6
- Postnummer & ort
- 70228 ÖREBRO
- Registrerat namn
- Örjan Brännström ABReg 2013-10-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
671 tkr
▼ 5,5 %Årets resultat
407 tkr
▲ 2796,0 %Tillgångar
696 tkr
▲ 72,3 %Eget kapital
539 tkr
▲ 310,6 %Soliditet
77,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
404 tkr
▲ 1974,6 %Totala skulder
158 tkr
▼ 42,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 671 076 | 709 998 | 661 000 | 733 000 |
| Övriga externa kostnader | 154 295 | 159 837 | - | - |
| Personalkostnader | 213 136 | 534 464 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 297 310 | 15 697 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 497 962 | 14 067 | −85 000 | 1 000 |
| Resultat före skatt | 497 962 | 14 067 | - | - |
| Årets resultat | 407 374 | 14 067 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 88 885 | 140 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 607 442 | 264 084 | - | - |
| Kassa & bank | 403 806 | 19 464 | - | - |
| Summa tillgångar | 696 327 | 404 084 | - | - |
| Eget kapital | 538 532 | 131 158 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 90 623 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 157 795 | 182 303 | - | - |
| Soliditet (%) | 77,0 % | 32,0 % | 41,0 % | 51,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 5,5 % jämfört med 2023, till 671 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 407 tkr, en nettomarginal på 60,7 %.
- Soliditeten var 77,0 % vid årets slut, upp från 51,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 25 % av bolagen med samma huvudbransch, flyttjänster (SNI 49420). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
44,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
60,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−2,9 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
75,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
671 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Örebro
Andra registrerade bolag med säte i Örebro.
- &Flow Equity One ABAB
- &Flow Venture Studio ABAB
- 019 Partners ABAB
- 019 Transport ABAB
- 0502Y Design ABAB
- 0x6e ABAB
- 1 Hem Fastigheter ABAB
- 1 Hem Holding ABAB