Örtängen Recycling & Treatment AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet och konsultation inom branscherna renhållning, transport, miljövård, lantbruk och energiutvinning och omfatta terminalverksamhet med återvinning, mottagande, sortering, mellanlagring och återvinning av ICKE FARLIGT avfall. Förädling av schaktmassor, asfalt, betong, grus och jord, lagring av REVAQ godkänt slam och jordförbättrings- medel, kompost, produktion av anläggningsmaterial och utöver detta idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 38220 Energiåtervinning
- Bransch (SNI)
- SNI 01610 Stödverksamhet avseende växtodling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bromma byväg 62
- Postnummer & ort
- 27199 YSTAD
- Registrerat namn
- Örtängen Recycling & Treatment ABReg 2022-03-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 515 618 | 531 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 043 210 | 244 575 | 0 |
| Personalkostnader | 81 493 | 85 211 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 395 208 | 109 758 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 359 151 | 101 632 | 0 |
| Resultat före skatt | 359 151 | 101 632 | 0 |
| Årets resultat | 281 047 | 80 697 | 0 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 1 091 310 | 631 310 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 475 641 | 547 581 | 25 000 |
| Kassa & bank | 85 419 | −211 190 | 25 000 |
| Summa tillgångar | 1 566 951 | 1 178 891 | 25 000 |
| Eget kapital | 407 679 | 105 697 | 25 000 |
| Långfristiga skulder | 374 634 | 541 293 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 759 638 | 531 901 | 0 |
| Soliditet (%) | 27,0 % | 9,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 185,4 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 281 tkr, en nettomarginal på 18,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 27,0 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2023).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,63).
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, energiåtervinning (SNI 38220). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB
- A & A Trotters ABAB
- A Andebark AktiebolagAB