Aktivt företag
OrtoDerm i Sverige AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva sjuk- och hälsovård, konsultverksamhet och utbildning inom sjuk- och hälsovård, förvaltning av fastigheter och handel med värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Örnäsvägen 73
- Postnummer & ort
- 30291 HALMSTAD
- Registrerat namn
- OrtoDerm i Sverige ABReg 2014-02-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
874 tkr
▲ 1569,6 %Årets resultat
258 tkr
▲ 67857,1 %Tillgångar
867 tkr
▲ 196,6 %Eget kapital
367 tkr
▲ 236,4 %Soliditet
42,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
554 tkr
▲ 191,9 %Totala skulder
500 tkr
▲ 172,9 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 874 316 | 52 366 | 765 000 | 871 000 | 105 214 |
| Övriga externa kostnader | 167 101 | 131 419 | - | - | 42 354 |
| Personalkostnader | 342 498 | 38 568 | - | - | 20 684 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 328 157 | −117 621 | - | - | 42 176 |
| Resultat e. fin. poster | 326 746 | −120 226 | 494 000 | 678 000 | 39 901 |
| Resultat före skatt | 326 746 | 1 774 | - | - | 39 901 |
| Årets resultat | 258 237 | 380 | - | - | 39 901 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 867 353 | 292 413 | - | - | 198 975 |
| Kassa & bank | 554 345 | 189 919 | - | - | 171 121 |
| Summa tillgångar | 867 353 | 292 413 | - | - | 198 975 |
| Eget kapital | 367 495 | 109 258 | - | - | 90 860 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 0 |
| Kortfristiga skulder | 499 858 | 183 155 | - | - | 108 115 |
| Soliditet (%) | 42,4 % | 37,4 % | 40,1 % | 48,6 % | 45,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Årets resultat blev en vinst på 258 tkr, en nettomarginal på 29,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 42,4 % vid årets slut, ned från 48,6 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
37,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
29,5 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
+69,8 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
70,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,74
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
874 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-11-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-12-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 178MMS ABAB
- 21 Marketing ABAB