Aktivt företag
Ortopedisk Medicin i Alingsås AB
Översikt
Bolaget skall bedriva diagnostik och sjukvårdande behandling, medicinska bedömningar, utbildning inom ortopedisk medicin samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 mars 2004
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Simmenäsvägen 19
- Postnummer & ort
- 44191 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Ortopedisk Medicin i Alingsås ABReg 2011-03-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
2,1 mkr
▲ 2,4 %Årets resultat
306 tkr
▲ 227,9 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 72,5 %Eget kapital
677 tkr
▲ 82,4 %Soliditet
62,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
852 tkr
▲ 181,7 %Totala skulder
411 tkr
▲ 48,5 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 126 683 | 2 076 008 | 2 197 715 | 2 462 666 | 3 157 000 |
| Övriga externa kostnader | 631 469 | 564 737 | 517 849 | - | - |
| Personalkostnader | 424 623 | 976 860 | 878 875 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 352 814 | −342 753 | 417 482 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 354 176 | −336 231 | 420 108 | −101 969 | 257 000 |
| Resultat före skatt | 324 367 | −239 231 | 323 108 | - | - |
| Årets resultat | 305 947 | −239 231 | 262 378 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 22 211 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 118 487 | 648 415 | 1 068 859 | - | - |
| Kassa & bank | 851 693 | 302 351 | 674 793 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 118 487 | 648 415 | 1 091 070 | - | - |
| Eget kapital | 677 337 | 371 390 | 610 621 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 411 341 | 277 025 | 383 449 | - | - |
| Soliditet (%) | 62,7 % | 57,3 % | 63,0 % | 42,6 % | 43,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 2,4 % jämfört med 2025, till 2,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 306 tkr, en nettomarginal på 14,4 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 62,7 % vid årets slut, upp från 42,6 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
14,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,4 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−9,4 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
45,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,72
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-09-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-09-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-11-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB