Aktivt företag
Ortotek 2.0 AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Grossist av ortopediska varor och utrustning. Agenturverksamhet med skor. Detaljhandel inom ortopedi produkter och skor och andra till verksamheten passande varor och tjänster. Konsulttjänster inom organisation, företagsutveckling, försäljning och marknadsföring.
- Registrerat
- 1 juni 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47741 Detaljhandel med medicinska och ortopediska artiklar, utom glasögon och andra optiska artiklar
- Bransch (SNI)
- SNI 46160 Provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervaror
- Bransch (SNI)
- SNI 46460 Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 47721 Detaljhandel med skodon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kvartsgatan 28
- Postnummer & ort
- 44156 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Ortotek 2.0 ABReg 2015-06-01
- Registrerat namn
- Maran ShoesReg 2015-06-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,2 mkr
▲ 6,8 %Årets resultat
64 tkr
▲ 147,7 %Tillgångar
323 tkr
▲ 28,2 %Eget kapital
114 tkr
▲ 126,2 %Soliditet
35,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
4 tkr
▼ 89,7 %Totala skulder
209 tkr
▲ 3,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 248 089 | 1 168 834 | 1 387 899 | 1 159 000 | 1 249 000 |
| Övriga externa kostnader | 574 960 | 705 082 | 604 002 | - | - |
| Personalkostnader | 330 277 | 302 911 | 378 276 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 66 792 | −130 374 | 26 208 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 63 595 | −133 335 | 22 339 | −78 000 | 111 000 |
| Resultat före skatt | 63 595 | −133 335 | 22 339 | - | - |
| Årets resultat | 63 595 | −133 335 | 22 339 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 322 888 | 251 868 | 202 396 | - | - |
| Kassa & bank | 4 175 | 40 618 | 11 996 | - | - |
| Summa tillgångar | 322 888 | 251 868 | 202 396 | - | - |
| Eget kapital | 113 970 | 50 376 | 63 711 | - | - |
| Långfristiga skulder | 14 000 | 0 | 14 099 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 194 918 | 201 492 | 124 586 | - | - |
| Soliditet (%) | 35,3 % | 20,0 % | 31,5 % | 20,7 % | 48,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 6,8 % jämfört med 2023, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 64 tkr, en nettomarginal på 5,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 35,3 % vid årets slut, upp från 20,7 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med medicinska och ortopediska artiklar, utom glasögon och andra optiska artiklar (SNI 47741). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−0,0 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
55,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 24-sju Herrljunga ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB