Registrerat, ej verksamt
OsbyMetropolen Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 maj 1994
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Industrigatan 14
- C/o
- C/o Wektor AB
- Postnummer & ort
- 28143 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- OsbyMetropolen AktiebolagReg 1994-05-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▲ 6,1 %Årets resultat
311 tkr
▲ 703,8 %Tillgångar
8,6 mkr
▼ 1,2 %Eget kapital
817 tkr
▲ 61,6 %Soliditet
9,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
386 tkr
▲ 63,9 %Totala skulder
7,8 mkr
▼ 5,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 257 754 | 1 185 480 | 1 169 175 | 1 458 000 | 1 005 000 |
| Övriga externa kostnader | 633 808 | 695 847 | 707 105 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 559 179 | 420 054 | 410 584 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 327 479 | 38 746 | 9 282 | 24 000 | 751 000 |
| Resultat före skatt | 327 479 | 38 746 | 9 282 | - | - |
| Årets resultat | 311 451 | 38 746 | 9 282 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 8 167 770 | 8 260 974 | 8 354 178 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 442 197 | 453 494 | 566 091 | - | - |
| Kassa & bank | 386 076 | 235 571 | 307 728 | - | - |
| Summa tillgångar | 8 609 967 | 8 714 468 | 8 920 269 | - | - |
| Eget kapital | 816 951 | 505 500 | 466 754 | - | - |
| Långfristiga skulder | 7 219 600 | 7 368 160 | 7 474 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 573 416 | 840 808 | 979 515 | - | - |
| Soliditet (%) | 9,5 % | 5,8 % | 5,2 % | 5,3 % | 17,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,2 mkr (2023) till 1,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 311 tkr, en nettomarginal på 24,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 9,5 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,77).
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
44,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
24,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,7 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
38,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB